Підтримати проект
За останні 250 років зник 571 вид насіннєвих рослин
Технології, 11.06.2019 21:02

За останні 250 років вимер 571 вид рослин, повідомляється в Nature Ecology & Evolution, і, можливо, ця цифра занижена.

До такого висновку прийшли ботаніки, проаналізувавши наукову літературу і список вимерлих рослин з Червоної книги Міжнародного Союзу Охорони Природи (МСОП). При цьому автори зазначають, що більше 400 інших видів, які вважалися свого часу зниклими, пізніше знову були знайдені в природі.

В даний час відбувається різке зменшення біорізноманіття і вимирання сухопутної та морської фауни - деякі дослідники вважають, що ми живемо в епоху шостого масового вимирання.

Частково воно відбувається з вини людей, знищують середовище проживання рослин і тварин і їх самих. За оцінками експертів з Міжурядової групи з біорізноманіття та екосистемних послуг під загрозою вимирання зараз знаходиться до мільйона видів рослин і тварин з приблизно восьми мільйонів існуючих видів; деякі з них можуть зникнути в найближче десятиліття. При цьому більш-менш вивчена ситуація з вимиранням тварин, але як йде справа з рослинами, відомо набагато гірше.

За розрахунками дослідників за останні 250 років зник 571 вид насіннєвих рослин. При цьому більшу частину вимерлих рослин (491 вид) вони виявили не в Червону книгу, а в науковій літературі.

Виявилося, що швидкість вимирання (за різними оцінками) перевищує фонову або «нормальну» в 50-500 разів. В середньому за останні 250 років щорічно зникали 2,3 виду насіннєвих рослин. При цьому швидкість вимирання після 1900 року зросла. Якщо протягом 150 років до 1900 року зникли 256 видів рослин, то за останні 119 років - 315 видів.

Як підкреслюють автори дослідження, найбільше рослин вимирає в регіонах з помірним і субтропічним, схожим на середземноморський, кліматом. Так, на Гаваях за останні 250 років зникли 79 видів насінних рослин, на півдні Південної Африки - 37 видів. Слідом за ними йдуть Австралія, Індія, Бразилія і Мадагаскар.

Однак, зазначають автори, підрахунки також дозволили виявити 431 вид, який помилково вважався вимерлими і був знайдений заново. За останні три десятиліття в рік в середньому «воскресало» 16 видів рослин. Їх ареал багато в чому збігається з ареалом вимерлих видів. Так, на заході Австралії знову виявили 75 вважалися зниклими видів, на Гаваях - 36, на півдні Південної Африки - 25 видів.

Основною причиною вимирання автори називають людську діяльність, в тому числі вирубку лісів і розширення сільськогосподарських угідь. Як приклад вимерлого рослини дослідники наводять трав'яниста рослина Sartidia perrieri, ендемік Мадагаскару.

У минулому році біологи вважали, що при поточній швидкості вимирання ссавців, потрібно від трьох до п'яти мільйонів років, щоб відновити біологічне різноманіття, яке існувало до початку шостого масового вимирання. Навіть якщо зникнення видів припиниться прямо зараз, для відновлення біорізноманіття знадобиться 500 тисяч років.

Технології, 11.06.2019 21:02