Ентоні Рота йде у відставку з посади спікера Палати громад Канади. Таке рішення було ухвалене після гучного скандалу у парламенті країни під час візиту президента України Володимира Зеленського.
Про це повідомляє CBC News.
У короткій заяві він подякував парламентарям за довіру під час обрання спікером Палати громад Канади у попередньому й нинішньому скликаннях.
"Цей парламент вище за будь-кого з нас, тому я повинен піти у відставку з поста вашого спікера. Я знову висловлюю свій глибокий жаль з приводу моєї помилки, яка визнала дану особу в Палаті громад. З важким серцем, я інформую членів Палати громад щодо моєї відставки з посади спікера. Для мене було великою честю, як парламентаря, що був обраний вами, моїми колегами, служити спікером Палати громад 43 та 44 парламенту. Я вчиняв, як покірний слуга цієї палати, виконуючи важливі обов'язки на цій посаді в міру своїх здібностей", — сказав Рота.
Він додав, що "публічне визнання", яке він дав колишньому нацистському солдату, "спричинило біль окремим особам і громадам", включно з євреями, поляками та "іншими, хто пережив нацистські звірства".
Спікер парламенту Канади Рота 22 вересня під час виступу звернувся до колишнього військового, 98-річного Ярослава Гуньки, який був у залі під час візиту Володимира Зеленського до Канади. У Палаті громад в той час також перебував прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Він відрекомендував його як українського та канадського ветерана Другої світової та назвав героєм, який служив у Першій українській дивізії й "воював за незалежність України проти російських агресорів тоді та продовжує підтримувати армію сьогодні". Ентоні Рота подякував Ярославу за службу, а зала відреагувала оплесками.
Канадський Центр у справах Ізраїлю та євреїв (The Centre for Israel and Jewish Affairs, CIJA) відреагував, наголосивши, що ветеран Гунька воював на боці 14 дивізії Ваффен нацистських військ СС, а ці війська брали активну участь у геноциді євреїв. Запрошення Гуньки до парламенту Канади викликало обурення єврейських організацій Канади та Польщі, які зажадали пояснень.
Наступного дня спікер Ентоні Рота зробив офіційну заяву з вибаченнями й наголосив, що звернутися до Ярослава Гуньки було лише його особистою ініціативою.
Дивізія була створена німецькими військами з українців для боротьби проти Червоної армії у 1943 році. Нюрнберзький процес і так звана комісія Дешена, створена в Канаді у 1980-х роках, не підтвердили причетності учасників дивізії до воєнних злочинів. Однак дивізію звинувачують у каральних операціях Вермахту проти поляків та євреїв.
Дивізій СС існувало більш як сорок. Значні втрати серед живої сили змусили німців брати на службу у війська Waffen SS іноземців не лише із союзних Німеччині держав, але, попри ідеологічні настанови, і жителів окупованих територій. Дивізій, сформованих із хорватів, латишів, естонців, угорців, французів, італійців, азербайджанців та інших, було близько половини.
Ярослав Гунька служив в українській дивізії "Галичина", або 14-ій гренадерській дивізії фронтових військ СС "Галичина", що входила у склад військ "Ваффен СС" Німеччини у 1943–1945 роках.
Вона була, за ідеєю, військовим, а не каральним формуванням. Про її створення 28 квітня 1943 року оголосила німецька окупаційна влада на території Східної Галичини, яка тоді входила до складу німецького Генерал-губернаторства. Дивізія не входила до структури загальних СС (Allgemeine SS), які брали участь у Голокості й інших каральних операціях на окупованих територіях, а до так званих Військ СС (Waffen SS) і була призначена для бойових дій на фронті поруч із Вермахтом проти Червоної армії.
Нагадаємо, 22 вересня президент України Володимир Зеленський відвідав Канаду. Там він провів переговори з прем’єр-міністром країни Джастіном Трюдо, генерал-губернатором країни Мері Саймон та її чоловіком Вітом Фрейзером, взяв участь в урочистому засіданні парламенту країни, поспілкувався з канадською громадськістю, представниками бізнесу та українською громадою.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими