Фото: Офіс президента

Зеленський підтвердив візит на саміт НАТО і звернувся до українців

Президент Володимир Зеленський звернувся до українців напередодні саміту НАТО у Вільнюсі. Глава держави розповів, чого чекати найближчими днями, а також фактично підтвердив, що відвідає Литву особисто.

Про це йдеться у зверненні президента. Зеленський вважає, що саміт НАТО може стати саме таким, який потрібен і нашій державі, і всьому Альянсу, глобальній безпеці.

"Надзвичайно активно працюємо цими днями! Ще активніше, ніж будь-коли. І хоч ця робота майже на сто відсотків зараз — за лаштунками, її значення не менше, ніж будь-якої публічної роботи. Всі все розуміють. Кожен лідер, кожна держава. Навіть якщо озвучуються різні позиції, все ж очевидно, що Україна заслуговує бути в Альянсі. Не зараз — зараз війна, але нам потрібен чіткий сигнал. І сигнал потрібен саме зараз", — заявив президент.

Глава держави заявив, що вдячний усім лідерам, кожній країні, які ухвалили відповідні спільні декларації та заяви з Україною щодо нашої інтеграції у НАТО.

"Більшість Альянсу — чітко "за" нас. Сміливість українських героїв відтерла від пилу історії всі цінності, заради захисту яких і було створене НАТО. Саме український східний кордон, кордон нашої держави й позиції наших воїнів — це та межа, яку більше ніколи не перейти російській диктатурі, що в різних формах, але завжди, завжди намагалася підкорити народи Європи. Від України залежить безпекова реальність тут, на східному фланзі НАТО. Коли ми подавали заявку на вступ у НАТО, ми говорили відверто: де-факто Україна вже в Альянсі. Наша зброя — це зброя Альянсу. Наші цінності — це те, у що вірить Альянс", — заявив Зеленський. 

Президент наголосив, що зараз ще триває робота над вордингом, тобто над конкретними словами рішень. Але вже зрозумілий факт — Україна буде в Альянсі.

"Ми працюємо над тим, щоб алгоритм набуття членства став максимально ясним та швидким. Наша робота заради цього — робота всієї команди України — триватиме щохвилини протягом цих днів. Також дуже важливо, що у Вільнюсі заплановані двосторонні зустрічі різного рівня — країни Європи, Америка, Канада, Японія… Пріоритети абсолютно очевидні — це протиповітряна оборона для наших міст, для всіх громад на всій території країни, ми працюємо над створенням повноцінного повітряного щита. Це також зброя для фронту — будуть у Вільнюсі переговори й щодо цього", — сказав глава держави.

Зеленський наголошує, що у день початку саміту, який тепер немислимий без України, буде вже 503-й день повномасштабної війни.

"Це багато говорить про нашу силу — силу українського народу, який в умовах такої війни, після стількох битв і днів має силу, без якої безпеку Європи — просто її вже не уявити. Я дякую вам, українські воїни, за цю силу! Дякую кожному солдату, матросу, кожному сержанту, кожному старшині, кожному офіцеру, кожному генералу! Я дякую всім, хто тренує наших воїнів! Дякую кожному волонтеру! Лікарям, які допомагають після поранень!" — заявив президент й фразою "Це честь для мене — представляти таких людей і таку Україну!" фактично підтвердив свою особисту участь у саміті в Вільнюсі 11-12 липня.

Вступ України до НАТО й саміт у Вільнюсі: що важливо знати

Україна прагне отримати політичне рішення щодо підтримки вступу до НАТО після закінчення війни на саміті у Вільнюсі. Президент Володимир Зеленський вважає, що Україна має усі підстави для цього, проте розуміє, що можуть бути складнощі в отриманні об'єднаної підтримки всіх партнерів Альянсу. Лідер України зазначав, що рішення Альянсу щодо підтримки членства Києва дасть більшу мотивацію нашим воїнам.

Глава військової розвідки України Кирило Буданов своєю чергою дав невтішний прогноз щодо саміту НАТО. За його словами, на саміті будуть виголошені красиві промови про підтримку України, проте реальної користі від цього наша країна не отримає.

У Білому домі зі свого боку зазначали, що Україна має відповідати певним вимогам для вступу до Альянсу, державі також необхідно впровадити низку реформ. Водночас міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі та його польський колега Збігнєв Рау висловили сподівання, що Україна стане членом НАТО за пришвидшеною процедурою — за подібною процедурою до Північноатлантичного альянсу увійшла й Фінляндія. Своєю чергою президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган також підтримав вступ України до НАТО. За його словами, "несправедлива війна" Росії в Україні ведеться всупереч міжнародному праву.

Однак Німеччина скористається самітом НАТО у Вільнюсі, щоб закликати зосередитися на гарантіях безпеки для України. ФРН наполягатиме на відтермінуванні вступу нашої держави до Альянсу. Німеччина переконана, що цей крок може призвести до війни НАТО з Росією.

Нагадаємо, очікується, що президент України Володимир Зеленський все ж відвідає Вільнюський саміт Північноатлантичного Альянсу прибуде у Вільнюс у середу, 12 липня. У цей день відбудеться засідання новоствореної Ради Україна-НАТО.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 10.07.2023 21:29