Держава продовжує допомагати вимушеним переселенцям з проблемами, які пов’язані з житлом. Особливу увагу приділяють громадянам з дітьми та особам з інвалідністю і похилого віку.
Про це повідомила голова комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниці партії "Слуга народу" Олена Шуляк.
За її словами, окрім окремого напрямку фінансування в загальнодержавній програмі "єВідновлення" для ВПО, що передбачає компенсації за пошкоджене та знищене житло, на яке спрямовано 15 мільярдів гривень у 2025 році, держава реалізовує й іншу житлову політику для переселенців.
"Зараз держава активно працює над тим, щоб всі вимушені переселенці мали змогу отримати житло. Наразі для цього є низка інструментів, щоб розробити програми допомоги для родин ВПО з різним фінансово-майновим станом", — пояснила вона.
Шуляк додала, що однією з таких програм стало надання переселенцям субсидій на оренду житла. За словами нардепки, пілотний проект вже розробили у Мінсоцполітики, і процес забезпечення субсидій потроху набирає обертів.
"Субсидії на оренду житла надаються з урахуванням рівня доходів родини та її кількісного складу, а також залежно від вартості оренди житла в конкретному регіоні. Завдяки цьому інструменту держава хоче допомогти переселенцям, які не можуть самостійно покривати всю вартість оренди", — зазначила посадовиця.
Нардепка зауважила, що в основі проекту закладені успішні міжнародні практики. Зокрема діятиме норма, що родина ВПО має витрачати на оренду житла не більше 30% сукупних доходів, а решту буде компенсувати держава. Також ця програма сприятиме юридичному оформленню орендних відносин, а відтак і кращому захисту ВПО від різкої зміни орендних умов.
Своєю чергою, для тих переселенців, які мають змогу сплатити перший внесок на придбання власного житла, діє програма "єОселя". Її реалізує Мінекономіки як програму доступного кредитування.
"Вона передбачає отримання кредиту на купівлю квартири, майнових прав на житло, приватного будинку, таунхаусу чи дуплексу під відсоткову ставку від 3% до 7% річних. Цією програмою з 2022 року донині вже скористалися понад 11 тисяч сімей, які придбали житло на суму понад 17,6 мільярда гривень", — зазначила Шуляк.
Нардепка нагадала, що програма "єВідновлення" також дає змогу ВПО отримувати компенсацію за нерухоме майно, пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією Росії проти України.
Крім того, за словами Шуляк, в регіонах діють програми забезпеченням житла коштом бюджету місцевої влади. Зокрема такі проекти успішно реалізують в Дрогобичі, Ковелі, Рівному та інших містах.
Нагадаємо, раніше на виплати внутрішньо переміщеним особам, які через війну втратили власне житло, виділили додаткові кошти. Йдеться про компенсації за програмою "єВідновлення".