Фото: УНН

Зимові куртки для ЗСУ: журналісти знайшли підтверження того, що Міноборони переплатило родичу нардепа за товар

Українські журналісти знайшли підтвердження того, що Міністерство оборони придбало куртки для Збройних сил України у турецької компанії Vector avia за завищеними цінами. На сьогодні відповідні куртки можна придбати за значно меншими цінами.

Про це повідомило видання "Наші гроші".

"Попри спроби Міністерства оборони України подати історію з закупівлею турецьких курток як щось близьке до ринкових реалій — це не так", — зауважили у виданні.

Журналісти наголосили, що ціна 86 доларів за куртку — це супермаржинальна оборудка ціною в 30 мільйонів доларів та навели кілька прикладів майже аналогічних курток, але дешевших.

Зокрема, на турецьких сайтах розслідувачі знайшли куртку за 68 доларів у перерахунку з турецьких лір (курс  одна ліра коштує 3,8 цента).

куртка для ЗСУ

Скріншот

Також є варіанти і за 67 доларів.

куртка для ЗСУ

Скріншот

За 55 доларів можна придбати одразу комплект — куртку та штани.

куртка для ЗСУ

Скріншот

Найдешевшим варіантом є куртка за 39 доларів.

куртка для ЗСУ

Скріншот

"Наші гроші" також зауважили, що в Україні куртки з турецької поставки вже "викидали у продаж" на OLX за ціною 1000 гривень або 27 доларів за куртку. Нині куртки вже продано.

За даними видання, з усієї поставки розміром 30 мільйонів доларів, куртки щонайменше на дев'ять мільйонів мали вагу меншу від 1,5 кілограма. Саме таку вагу називав нормальною для зимових курток заступник міністра оборони Денис Шарапов на засіданні Антикорупційного комітету Верховної Ради.

"Можливо, у тому числі є і ті 50 тисяч курточок, які, за словами Шарапова, так і залишились лежати на складах, бо з якоїсь причини Міноборони не передало їх бійцям на фронт. Можливо, якість цих курточок і відповідає ціні 27 доларів за штуку — риб’яче хутро, не призначене для української зими. Можливо, ця якість відповідає висновку Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, який встановив, що "поставлені за договором №VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватись за своїм цільовим призначенням", — йдеться у повідомленні.

Крім того, керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін додав, що "якби міністр оборони Олексій Резніков пошукав турецькі куртки через інтернет, то знайшов би не за 86 доларів за штуку, а за, наприклад, за 50 доларів".

"Натомість Міноборони саме знайшло компанію племінника депутата від "Слуги народу" (з оборонного комітету ВРУ) і купило в нього куртки вдвічі дорожче. Таким чином Резніков переплатив на цьому контракті мінімум 6,5 мільйонів доларів бюджетних коштів. На ці гроші можна було купити 2 тисячі "Мавіків", але Резніков подарував ці 6,5 мільйонів доларів компанії племінника народного депутата від влади", — вказав він.

Варто зауважити, що одним із власників фірми, у якої Міноборони закупило куртки, є Олександр Касай  племінник нардепа від "Слуги народу" Геннадія Касая.

Деталі контракту

Міноборони восени 2022 року уклало контракт із турецькою фірмою Vector avia hava araçlari на постачання зимового одягу. За даними ЗМІ, ця фірма лише у жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисячі курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисяч штанів на 13 мільйонів доларів. Ціна була прийнятною як для зимового одягу. Куртки від турків йшли по 86 доларів. Інший постачальник з Болгарії ввіз для Міноборони з Китаю куртки по 95 доларів. Але проблема в тому, що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні.

За даними видання, середня вага китайських курток була два кілограми, а турецької — 1,1 кілограма. Це дуже схоже на різницю між літнім жакетиком і зимовою теплою курткою.

Журналісти оприлюднили пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia, де видно, як 4900 курток загальною вартістю 142 тисячі доларів "перетворюються" на 4900 курток за 421 тисячу доларів. Згодом виявилося, що одним із власників турецької фірми, у якої Міноборони України закупило літні куртки для війська за ціною зимових, виявився племінник народного депутата. До махінацій із закупівлями може бути причетний нардеп від "Слуги народу" Геннадій Касай.

Олексій Резніков напередодні запропонував спір Михайлу Ткачу та Анастасії Радіній у відповідь на звинувачення у закупівлі та постачанні літніх курток замість зимових для військових Збройних сил України. Резніков сказав, якщо виявиться, що Міністерство оборони справді поставило 180 тисяч літніх курток замість зимових, то міністр обіцяє подати у відставку. Якщо ж виявиться, що були поставлені 180 тисяч зимових курток, а не літніх, то народна депутатка Анастасія Радіна, яка теж критикувала відомство, має скласти мандат, а журналіст Михайло Ткач — піти з видання УП і на три роки припинити займатися журналістикою.

Журналіст у відповідь зазначив, що з моменту виходу розслідування в Україні так і не побачили будь-яких пояснень з приводу сумнівних закупівель. Натомість очільник відомства "був змушений опускатися до неміністерського рівня тиску на ЗМІ". Народна депутатка вважає, що міністр воюючої країни не мав би втрачати час на боротьбу із журналістами, які вже допомогти зекономити десять мільярдів гривень для забезпечення армії.

Нагадаємо, працівники Державного бюро розслідувань спільно з Національним антикорупційним бюро завершили розслідування щодо колишніх заступника міністра оборони та т.в.о. директора Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міноборони. Вони під час закупівлі продуктів для армії завдали збитків державі на 12 мільйонів гривень.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 28.08.2023 13:37