За два місяці до закінчення повноважень президент США Джо Байден уперше дозволив українським військовим використовувати систему, відому як ATACMS, для захисту своїх військ у Курській області Росії.
Про це повідомляє The New York Times.
Президент Байден санкціонував перше застосування Україною поставлених США ракет великої дальності для ударів територією Росії, повідомили американські чиновники. За їхніми словами, спочатку зброя, найімовірніше, буде використана проти російських та північнокорейських військ для захисту українських сил у Курській області на заході Росії.
Рішення Байдена є серйозною зміною в політиці США. Цей вибір розділив його радників і його зміна відбулася за два місяці до вступу на посаду обраного президента Дональда Трампа, який пообіцяв обмежити подальшу підтримку України. За словами офіційних осіб, дозвіл Україні використовувати ракети великої дальності, відомі як армійські тактичні ракетні системи (ATACMS), було отримано у відповідь на несподіване рішення Росії залучити у бойових діях північнокорейські війська.
Байден почав пом'якшувати обмеження на використання зброї, що постачається США, на території Росії після того, як у травні Росія розпочала транскордонний наступ у напрямку Харкова, другого за величиною міста України. Щоб допомогти українцям захистити Харків, Байден дозволив їм використовувати High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), дальність дії якої становить близько 50 миль, проти російських військ безпосередньо через кордон. Але Байден не дозволив українцям використовувати більш далекобійні ATACMS, дальність дії яких становить близько 190 миль, для захисту Харкова.
Хоча офіційні особи заявили, що не чекають кардинальної зміни ходу війни, однією з цілей зміни політики, за їхніми словами, є подання сигналу північнокорейцям про те, що їхні сили вразливі й що їм не слід надсилати більше таких сил. Чиновники заявили, що хоча українці, швидше за все, спочатку застосують ракети проти російських і північнокорейських військ, які загрожують українським силам у Курську, Байден може дозволити їм використовувати цю зброю в інших місцях.
Деякі офіційні особи США заявили, що побоюються, що використання Україною ракет через кордон може спонукати президента Росії Володимира Путіна вжити заходів у відповідь із застосуванням сили проти Сполучених Штатів та їхніх партнерів по коаліції. Однак інші офіційні особи США заявили, що вважають ці побоювання перебільшеними.
Українці могли б використовувати ракети ATACMS для завдання ударів по скупченню російських і північнокорейських військ, ключових об'єктах військової техніки, вузлах логістики, складах боєприпасів та лініях постачання в глибині території Росії. Це може допомогти українцям знизити ефективність російсько-північнокорейського нападу.
Питання про те, чи озброювати Україну ракетами ATACMS великої дальності стало особливо делікатним після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року. Деякі представники Пентагона виступили проти передачі їхнім українцям, оскільки, за їхніми словами, армія США мала обмежені запаси. Деякі представники Білого дому побоювалися, що Путін розширить війну, якщо вони передадуть ракети українцям.
Прихильники більш агресивної позиції щодо Москви стверджують, що Байден і його радники надто легко піддаються залякуванню ворожою риторикою Путіна, і стверджують, що поступовий підхід адміністрації до озброєння українців поставив їх у невигідне становище на полі бою. Прихильники підходу Байдена стверджують, що він значною мірою допоміг запобігти жорстокій відповіді Росії.
Дозвіл завдавати дальніх ударів по території Росії з використанням американських ракет може змінити це рівняння. У серпні українці розпочали власний наступ у Курській області, де захопили частину російської території. З того часу американська влада почала все більше турбуватися про стан української армії, яка виявилася виснаженою одночасними російськими наступами на сході, у Харкові, а тепер і в Курську.
Нагадаємо, радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван заявив в інтерв’ю програмі Face The Nation телеканалу CBS News, що президент Джо Байден переконуватиме свого наступника Дональда Трампа, його адміністрацію, а також Конгрес у необхідності продовження військової підтримки України у боротьбі з російськими загарбниками.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими