Президент України Володимир Зеленський, ухвалюючи рішення про припинення транзиту російського газу, повинен враховувати необхідність захисту 38 600 кілометрів газопровідної системи держави.
Про це пише Bloomberg.
Видання зауважує, що майбутнє транзиту газу через Україну перебуває на переломному етапі. Якщо в останню хвилину не буде досягнуто правочину до середи, мільярди кубометрів газу можуть зупинитися.
Україна перебуває під тиском з боку прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо та групи центральноєвропейських компаній, які вимагають продовжити постачання газу від її східного кордону з Росією покупцям у Європейському Союзі після закінчення терміну дії транзитної угоди 31 грудня.
Майже через три роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Будапешт та Братислава, як і раніше, залежать від дешевого газу ПАТ "Газпром", що підриває зусилля ЄС щодо скорочення залежності від російських енергоносіїв. За три дні до закінчення терміну дії російсько-української угоди риторика з обох боків посилилася. Президент України Володимир Зеленський раніше цього тижня звинуватив Фіцо в укладанні "тіньових угод" із президентом Росії Володимиром Путіним. У п'ятницю словацький лідер пригрозив припинити постачання електроенергії своєму східному сусідові.
Для дипломатів, обізнаних з переговорами, ескалація не стала несподіванкою. Минулі суперечки з приводу транзиту газу між двома колишніми партнерами призвели до того, що потоки скоротилися або скоротилися відразу — і угоди були укладені в останню хвилину. Енергетичні трейдери, лідери галузі та політики в Європі та інших регіонах, як і раніше, чекають від трьох лідерів сигналів про те, що може статися далі. Зеленський неодноразово заявляв, що не дозволить російському газу, який вигідно військовій машині Кремля, транзитувати через Україну після закінчення угоди. Він сказав, що буде відкритий для транспортування газу з країн, відмінних від Росії, варіант, який, за словами людей, обізнаних про переговори, не повністю виключений.
Ухвалюючи рішення, український лідер має враховувати необхідність захисту 38 600-кілометрової газопровідної системи країни. Ця мережа, одна з найбільших у світі, уникла атак за останні три роки, оскільки нею йшов російський газ. Якби це сталося, система могла б стати ціллю, як це вже було з газовими сховищами та джерелами електроенергії. Це також створило б технічні проблеми, через які було б складно опалювати будинки по всій Україні взимку.
Нагадаємо, що візит Роберта Фіцо до Москви спровокував купу критики на внутрішньополітичній арені Словаччини. Зокрема, лідер опозиційної партії "Прогресивна Словаччина" Міхал Шимечка назвав візит Фіцо ганьбою для країни та зрадою національних інтересів.
Раніше президент України Володимир Зеленський на своїй сторінці в соціальній мережі X заявив, що прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо хоче допомогти Росії витіснити американський газ і енергоресурси інших партнерів з Європи. Таким чином він допомагає кремлівському диктатору Володимиру Путіну заробляти гроші для фінансування війни та послаблення Європи.
Варто зазначити, що 23 грудня перед будівлею уряду Словацької Республіки на площі Наместі в Братиславі відбулася акція протесту під назвою "Досить Росії" з президентом Володимиром Путіним. Це стало реакцією на поїздку прем'єр-міністра Роберта Фіцо до Москви, де він зустрівся з російським диктатором.