Єнс Столтенберг. Джерело: censor

"Це не навмисно": Столтенберг пояснив відсутність реакції НАТО на падіння російських дронів у Румунії

Північноатлантичний альянс жодним чином не відповів діями на падіння російських дронів чи їх уламків на території Румунії та Польщі, оскільки це не було навмисною атакою.

Таку відповідь дав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на відповідне запитання журналіста під час прес-конференції у Києві.

"У нас немає ознак того, що падіння уламків дронів на територію Румунії стало навмисною атакою на країну-союзника НАТО", — сказав він.

Генеральний секретар Альянсу додав, що у зв'язку з цими подіями НАТО посилює свою присутність на східному фланзі, зокрема, перекидає до Румунії декілька винищувачів для патрулювання повітряного простору.

Раніше офіційний представник НАТО Ділан Вайт підтвердив, що Румунія повідомила Альянс про знайдені на своїй території уламки, які можуть бути частинами дрона. Тоді союзники висловили рішучу солідарність із Румунією. А Вайт нагадав, що з початку військового вторгнення Росії до України НАТО значно збільшило свою присутність у Чорноморському регіоні.

Падіння російських дронів у Румунії: що відомо

Під час нічної атаки "шахедами" по портовій інфраструктурі Одеської області на Дунаї 4 вересня дрони-камікадзе впали на території Румунії. Державна прикордонна служба України повідомила, що це відбулося неподалік Ізмаїльського порту.

У Міністерстві закордонних справ України закликали партнерів прискорити забезпечення України додатковими сучасними системами протиракетної та протиповітряної оборони, а також бойовою авіацією, які посилять захист інфраструктури України, а також суміжних держав.

Міністерство оборони Румунії у спеціальній заяві засудило атаки на українські об’єкти та цивільну інфраструктуру. У румунському відомстві назвали їх невиправданими та такими, що порушують усі міжнародні гуманітарні правила. Водночас міністерка закордонних справ Румунії Лумініца Одобеску повідомила, що атаки Російської Федерації по інфраструктурі на Півдні України несуть ризики для її країни.

Однак президент Румунії Клаус Йоганніс заперечив падіння російських безпілотників 4 вересня на території його країни. Він заявив, що не знайшли жодної деталі від дрона країни-агресорки.

Також румунський лідер наголосив, що держава повністю контролює свій повітряний простір і має "надзвичайно сильні гарантії безпеки". Крім того, Йоганніс зауважив, що країни НАТО визначилися з алгоритмом дій на випадок, якщо "щось впаде на їхню територію".

Згодом — після того, як уламки все ж виявили, — президент Румунії зробив нову заяву, зазначивши, що в разі підтвердження цього факту — це буде "серйозне порушення". До того ж Йоганніс знову назвав атаки на українську інфраструктуру в регіоні Дунаю воєнним злочином.

Після цього відбулися ще декілька випадків падіння уламків дронів на території Румунії. Місцева влада та керівники НАТО обмежувалися лише "гнівними засудженнями" та "глибокими занепокоєннями".

Нагадаємо, минулого тижня генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що вступ України до Альянсу стане гарантією тривалого та стійкого миру, яка не допустить повторного нападу Росії. При цьому він зауважив, що Україна наразі не може отримати запрошення до НАТО доти, доки триває активна стадія війни.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 28.09.2023 14:45