У світі серед користувачів Інтернету набуває широкої популярності ChatGPT. Однак вчені вважають, що штучний інтелект робить людей ледачішими, а їхні думки — стандартизованими. До того ж, на думку науковців, ШІ знижує мозкову активність.
Як повідомляє видання Time, науковці провели експеримент, у якому взяли участь 54 людини віком від 18 до 39 років. Учасників дослідження попросили написати кілька есе для стандартного тесту для вступу до американських коледжів.
Тематика стосувалася етики благодійності та проблеми надмірного вибору. Одна група людей для написання есе використовувала ChatGPT від OpenAI, друга — пошукову систему Google, а третя робила все без допомоги будь-яких технологій.
Під час дослідження вчені фіксували мозкову активність учасників за допомогою електроенцефалографії. Учасники, які користувалися ChatGPT, мали дуже схожі есе, в яких бракувало оригінальних думок. Ця група людей покладалася на однакові вирази та ідеї. Двоє вчителів англійської мови, які оцінювали тексти цієї групи, назвали їх бездушними.
"З кожним наступним есе представники цієї групи ставали дедалі ледачішими та часто вдавалися до копіювання тексту. До третього есе учасники доручали ChatGPT виконати майже всю роботу", — зазначили дослідники.
Вчені виявили, що представники цієї групи мали найнижчі показники активності мозку, а також найгірші результати на нейронному, лінгвістичному та поведінковому рівнях. У цих людей виявили поганий рівень виконавчого контролю та уваги. Представники групи, яка для написання есе використовувала лише свої думки та знання, мали найкращі нейронні зв'язки, особливо в альфа-, тета- і бета-діапазонах, пов'язаних із генеруванням творчих ідей, навантаження на пам'ять та семантичною обробкою.
"Ці учасники були найбільш зацікавленими та допитливими, а також сильніше відчували свою причетність до есе", — додали вчені.
Водночас у групі осіб, яка користувалася Google, також зафіксували активну роботу мозку. Її представники, як і їхні повністю самостійні колеги, були задоволені своєю роботою. Згодом, після написання трьох творів учасників попросили переписати один із них. Група ChatGPT мала зробити це без його використання, а учасники, які самостійно писали есе, тепер мали звернутися за допомогою до штучного інтелекту.
"Перші погано пам'ятали свої есе і мали слабші альфа- й тета-хвилі, що, ймовірно, свідчило про обхід глибоких процесів пам'яті", — наголосили автори дослідження.
Інші учасники отримали хороші результати та продемонстрували покращення нейронних зв’язків у всіх діапазонах ЕЕГ. Вчені зробили висновок, що це дає надію, що штучний інтелект за правильного використання все ж може покращити навчання.
Нагадаємо, раніше журналісти видання "Детектор медіа" повідомляли, що стрімкий розвиток штучного інтелекту відіграє визначальну роль у різних сферах діяльності. Зокрема, він стрімко інтегрується в журналістику та медіа. Проте це не лише допомагає редакціям оптимізувати роботу, а й несе певні ризики.
Додамо, що нещодавно Об’єднані Арабські Емірати анонсували, що використовуватимуть штучний інтелект для написання законів. Як повідомляє Financial Times, країна вклала мільярдні інвестиції у розвиток цієї технології, яку планують використовувати для внесення змін в чинні законодавчі акти та для узгодження різних нормативних документів.