1 079 день війни
Особовий склад
845 310
Танки
9 965
Артилерія
22 753
Літаки
369
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 055
Крилаті ракети
3 054
Гелікоптери
331
БпЛА
24 185
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,82
41,6
43,51
43,4
Чому НБУ підвищив облікову ставку до 14,5% річних: роз'яснення Комітету з монетарної політики
Фото: соцмережі

Чому НБУ підвищив облікову ставку до 14,5% річних: роз'яснення Комітету з монетарної політики

У січні Національний банк підвищив облікову ставку до 14,5% річних, щоб зберегти стійкість валютного ринку, розвернути інфляцію до зниження та поступово її привести до цілі у п'ять відсотків. 

Про це йдеться на сайті регулятора. У НБУ нагадали, що засідання Комітету з монетарної політики є дискусійним майданчиком, а остаточні рішення ухвалюються Правлінням регулятора.

Як зазначили в НБУ, підвищення облікової ставки до 14,5% підтримали семеро з 11 членів КМП. Вони зазначили, що за поточних умов відчутне посилення процентної політики є необхідним для підтримання стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем та розвороту інфляційного тренду на траекторію сталого зниження до цілі. 

Члени КМП погодилися, що підвищення облікової ставки на один пункт підтримає реальну дохідність строкових гривневих депозитів, а також стане чітким сигналом для економічних агентів, що Нацбанк готовий діяти рішуче, щоб стримати інфляційний тиск. 

Троє членів Комітету висловилися за підвищення облікової ставки до 14% у січні. Вони переконані, що регулятору варто обмежитися підвищенням облікової ставки на 0,5 відсотка з огляду на сповільнення економіки та переважно тимчасову природу поточного інфляційного сплеску. 

"Як зазначили ці члени КМП, підвищення облікової ставки як інструменту стримування інфляції наразі має передусім сигнальний ефект й кроку в 0,5 в. п. для цього буде достатньо. Це рішення дасть змогу підтримувати рівень реальної облікової ставки в додатній площині в наступні місяці, водночас матиме мінімальний вплив на кредитування", — йдеться у заяві НБУ. 

Один з членів Комітету підтримав підвищення облікової ставки до 15% у січні. Він наголосив на ризиках тривалішого закріплення інфляції на двознаковому рівні, розбалансування очікувань та втрати привабливості гривневих інструментів, що загрожують відповідними наслідками для валютного ринку та цінової динаміки.

Що прогнозує Комітет

Члени КМП припускають подальше посилення процентної політики в найближчі місяці для забезпечення належної привабливості гривневих активів, утримання інфляційних очікувань під контролем і повернення інфляції на траекторію стійкого сповільнення. Дехто з них зауважили, що Національному банку для цього доведеться не лише підвищувати облікову ставку, але й, можливо, змінити параметри операційного дизайну процентної політики для посилення конкуренції банків за строкові вклади населення у гривні. 

Раніше повідомлялось, що Національний банк України може відмовиться від долара як основної курсової валюти та прив'яже гривню до євро. Проте хвилюватися не варто, адже це відбудеться дуже непомітно для ринку та населення.

Нагадаємо, як і більшість центробанків світу Національний банк України вивчає доцільність впровадження власної цифрової валюти. Наразі планують запустити пілотний проект, який дасть змогу зрозуміти, чи потрібен масштабний запуск е-гривні.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама