У четвер, 12 грудня, правління Національного банку ухвалило рішення підняти облікову ставку з 13% до рівня 13,5% річних. Це допоможе забезпечити стійкість валютного ринку та вплинути на інфляцію.
Як повідомили в прес-службі регулятора, вона була підвищена вперше з липня минулого року.
У Нацбанку пояснили, що це рішення має три цілі:
У регуляторі нагадали, що впродовж останніх місяців інфляція зростала швидшими темпами, ніж передбачалося прогнозом НБУ. Так, у листопаді інфляція пришвидшилася до 11,2% у річному вимірі. До того ж інфляційний сплеск дедалі більше набуває фундаментальних ознак, що підтверджується подальшим пришвидшенням базової інфляції (до 9,3% у річному вимірі у листопаді).
Інфляційні очікування наразі демонструють відносну стійкість, однак посилюється ризик їхнього розбалансування на тлі підвищення уваги населення до інфляційних процесів. Очікується, що інфляція сповільниться у 2025 році й надалі прямуватиме до цілі 5%.
"У наступні місяці інфляція в річному вимірі, вірогідно, продовжить зростати через подальший вплив чинників з боку пропозиції продовольчих товарів, суттєві бюджетні видатки, значні темпи збільшення заробітних плат і вищий енергодефіцит під час опалювального сезону. Однак надалі інфляція має сповільнитися на тлі поступового поліпшення ситуації в енергосекторі й нарощування урожаїв. Цьому також сприятимуть заходи монетарної політики НБУ й очікуване послаблення зовнішнього цінового тиску", — пояснили в НБУ.
У регуляторі вважають, що підвищення облікової ставки сприятиме збереженню контрольованості інфляційних очікувань та підтримає реальну дохідність гривневих інструментів. До того ж це рішення підживить інтерес до строкових гривневих заощаджень, а відповідно, сприятиме зниженню тиску на курс та ціни в міру вичерпання дії тимчасових рушіїв інфляції.
Нагадаємо, за даними НБУ, в Україні зростання реальних доходів пенсіонерів фактично припинилося. Головною причиною є ріст інфляції.