1 133 день війни
Особовий склад
916 770
Танки
10 505
Артилерія
25 552
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 123
Крилаті ракети
3 123
Гелікоптери
335
БпЛА
31 462
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,57
41,33
45,35
45,1
Чи мають право вчителі забороняти учням користуватися телефонами у школі: роз'яснення освітнього омбудсмена
Фото: usp-ltd.org

Чи мають право вчителі забороняти учням користуватися телефонами у школі: роз'яснення освітнього омбудсмена

В Україні уже не перший рік тривають дискусії про те, чи можуть учні використовувати мобільні телефони у школах. Деякі вчителі підтримують цифровізацію процесу та вважають, що гаджети допоможуть у навчанні, а інші — категорично проти.

Як пояснила освітній омбудсмен Надія Лещик, на законодавчому рівні в Україні не передбачено заборони на використання мобільних телефонів у закладах освіти. 

"Школа не має юридичних підстав забороняти учням мати мобільні пристрої. Гаджети можуть використовуватися в освітньому процесі, але не мають йому заважати. Якщо використання гаджетів учнем заважає освітньому процесу, зокрема відволікає його або інших учнів під час уроку — вчитель має право робити зауваження та вимагати, щоб учень припинив перешкоджати проведенню уроку", — наголосила вона.

Переваги використання телефонів у школах

Лещик пояснила, що за допомогою гаджетів учні можуть працювати з електронними версіями підручників, інтерактивними додатками, здійснювати проектну та пошукову роботу на уроках — у такому разі вони сприяють досягненню освітніх цілей, допомагають урізноманітнити уроки та заняття, розвивати в учнів медіаграмотність.

Також гаджети дозволяють дітям перебувати на зв’язку з батьками та дають можливість швидко у разі необхідності сконтактувати з ними, наприклад, повідомити про погане самопочуття. 

"У період воєнного стану, коли можуть виникати різні надзвичайні ситуації, й під час повітряних тривог бути на зв'язку — це особливо важливо", — наголосила вона.

Водночас мобільний телефон допомагає за потреби зафіксувати факти порушення прав учасників освітнього процесу, наприклад, здійснення насильства, жорстоке поводження, зокрема булінг. Адже, за словами освітнього омбудсмена, "у певних ситуаціях лише відео- та аудіодокази протиправної поведінки можуть допомогти притягнути винних до відповідальності та відновити безпечне освітнє середовище в закладі освіти". 

"В умовах зростання у медіапросторі та соціальних мережах кількості повідомлень про випадки жорстокого поводження з дитиною, зокрема булінгу, видається, що саме мобільний телефон часто може бути дієвим інструментом захисту прав дитини", — зауважила посадовиця.

Недоліки використання телефонів у школах

З іншого боку, гаджет відвертає увагу від навчання при використанні його не за призначенням. Також, за словами Лещик, смартфон може:

  • сприяти академічній недоброчесності;
  • знижувати рівень міжособистісного спілкування;
  • знижувати рівень рухової активності;
  • впливати на здоров'я;
  • сприяти формуванню нездорових залежностей від гаджетів, насильству, розвитку шкідливих звичок;
  • сприяти кібербулінгу.

"Маємо пам'ятати, що будь-яка техніка — це лише інструмент у руках людини: він може приносити як користь, так і шкоду, залежно від того, як ним користуватися. Саме тому важливо формувати у молодого покоління відповідальне ставлення як до використання техніки, так і до свого здоров'я, а також повагу до інших, розуміння своїх прав та обов'язків як учасників освітнього процесу. Ми не можемо ігнорувати технологічний прогрес, але маємо працювати над тим, щоб використовувати його здобутки на користь, а не шкоду", — підсумувала вона.

Варто зауважити, що наразі в Україні на державному рівні відсутні акти, які б унормовували використання мобільних телефонів у закладах освіти. Це ускладнює запровадження таких загальношкільних правил та правомірність вимоги для їх виконання. 

Нагадаємо, раніше в одній із Луцьких шкіл в руках учня вибухнув телефон. Дитина отримала легкі опіки.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама