Отримання виплат у рамках програм "єПідтримка", "Нацкешбек", "Зимова підтримка", та "Пакунок малюка" має певні особливості, зокрема в частині їх декларування держслужбовцями.
Про це повідомляє "Судово-юридична газета".
Про декларування різних видів державної допомоги необхідно знати ключові моменти, щоб не втрапити у поле зору органів контролю.
Цю програму започаткували наприкінці 2021 року, щоб підтримати український бізнес, який оговтувався від пандемії коронавірусу. Тоді в межах програми держава надавала своїм громадянам, які пройшли повний курс вакцинації, тисячу гривень. Ці гроші можна було використати лише на окремі товари та послуги, підтримуючи вітчизняного виробника. Виділені кошти не потрібно було декларувати.
Проте вже з березня 2022 року державну програму "єПідтримка" переорієнтували на допомогу особам, які втратили працевлаштування через повномасштабне російське вторгнення. Програма передбачає виплату певними категоріями людей 6,5 тисячі гривень. На відміну від "ковідної тисячі", які виплачувались виключно в безготівці, і які неможливо було вивести у готівку, ці кошти не мають обмежень на цільове використання. Їх можна монетизувати або переказувати на інші рахунки. Для декларування ці кошти вважаються доходом та потребують внесення в декларації.
Ця програма є державною грошовою допомогою для покупців товарів та послуг вітчизняного виробництва. Гроші в межах цієї програми потрапляють на спеціальний рахунок, який був відкритий покупцем в одному з українських банків.
Національний кешбек внесли у категорію доходів, тому його необхідно декларувати відповідно до чинного законодавства.
Гроші в межах "Зимової підтримки" в сумі однієї тисячі гривень зараховуються на спецрахунок, відкритий в одному з уповноважених українських банківських установ. Для низки категорій українців, які перелічені у постанові, виплати здійснюються через АТ "Укрпошта".
"Зимову підтримку" потрібно задекларувати згідно з загальними правилами, оскільки вона вважається є доходом.
Цей вид програми є безповоротною адресною допомогою для родин, в яких народилося немовля. Вона може надаватися громадянам як у вигляді пакунка з товарами, так і у вигляді грошової компенсації.
Якщо "Пакунок малюка" виплачується грошима, то він вважається доходом і повинен бути внесений до декларації як соціальна допомога.
Інший вид соціальних виплат та субсидій вважається доходом лише у разі їхньої монетизації.
Нагадаємо, 10 грудня 2024 року українці почали отримувати тисячу гривень на картку "Національного кешбеку". Йдеться про гроші в межах програми "Зимової єПідтримки". Водночас деякі українці додумалися переводити отриману від держави тисячі гривень "Зимової єПідтримки" у готівку. Через нецільове використання грошової допомоги, платіжний сервіс EasyPay скасував можливість повернення грошей для абонентів Vodafone та lifecell.
Раніше повідомлялось, що протягом січня українці не отримають виплати за програмою "Національний кешбек" за грудень. Кошти нарахують у лютому через особливості бюджетного процесу.