Наразі залишається незрозумілим, чи справді американський президент Дональд Трамп застосує тиск, який змусить російського диктатора Володимира Путіна задуматися.
Як повідомив редактор думок в Politico Джеймі Деттмер, має сумніви, чи Трамп зрозумів, що Путін не має серйозного інтересу до мирних переговорів і не поспішає припиняти війну в Україні.
Деттмер також ставить риторичне питання, чи, можливо, що дружба Трампа з російським лідером, якого він ще минулого місяця називав "дуже добрим" закінчилася. Коментарі Трампа в середині тижня, безумовно, викликали шквал спекуляцій з цього приводу.
Американський лідер заявив, що: "Якщо ви хочете знати правду, Путін кидає нам купу ла*на". Цим він дав зрозуміти, що нарешті побачив, що російський "хороший хлопець" його обдурив, і тепер він має намір діяти жорстко.
"Трамп тепер зрозумів, що Путін є проблемою. Тож президент Трамп повинен чинити тиск на Путіна, і він може це зробити", — впевнено заявив колишній посол США в Україні Білл Тейлор.
Видання додає, що цього тижня Трамп не тільки висловив своє роздратування Путіним, але й пообіцяв відновити постачання важливих оборонних боєприпасів Україні, лише через кілька днів після того, як Пентагон оголосив, що збирається провести перевірки запасів.
Попри це Деттмер наголошує, що лишається невідомим, чи Трамп чинитиме такий тиск, який, можливо, змусить Путіна замислитися? Саме це залишається під питанням — із Трампом ніколи не знаєш напевно. І саме в цьому, на думку Деттмера, полягає частина проблем.
"Його дипломатія різких поворотів — зі змінами риторики, скасуванням рішень, відтермінуваннями та ультиматумами, а також погрозами зруйнувати все — можливо, й працювала в угодах на ринку нерухомості Нью-Йорка. Але на глобальній арені це вже "велика гра", і Путін цілком може зробити висновок — як робив і раніше — що за гучними заявами Трампа стоїть небагато, і достатньо просто перечекати", — вважає Деттмер.
Своєю чергою, речник Кремля Дмитро Песков підкреслив байдужість Москви до погроз Трампа. Він заявив, що Кремль ставиться до цього досить спокійно.
"Київ ніколи не вірив, що Трамп, або хтось інший, зможе забезпечити вигідну мирну угоду. Натомість українські чиновники довго покладали надії на те, що президент США буде все більше роздратований непокірним російським диктатором, що змусить Трампа підтримати їх більш суттєво. Вони не вірять, що Путін погодиться на що-небудь, крім повної капітуляції України, якщо його не змусять до цього військовими засобами", — наголосив редактор думок Politico.
За словами Деттмера, Трамп, ймовірно вважає, що може переконати Путіна укласти справедливу угоду, погрожуючи розгорнути безкомпромісну економічну війну. Він говорив про це ще в січні, звертаючись безпосередньо до Путіна. Президент США також заявив, що готовий ввести мита і навіть посилити санкції проти Росії, якщо російський президент не припинить війну. Це було п'ять місяців тому.
Видання зауважує, що наразі немає жодних доказів того, що такі погрози спрацюють, а припущення команди Трампа, ніби російського лідера можна схилити до переговорів з економічних міркувань, видається вкрай сумнівним.
"Безумовно, російська економіка демонструє ознаки високої інфляції, нестачі робочої сили та надмірної залежності від державних витрат. Проте завдяки доступу до китайських і азійських ринків, масштабному обходу санкцій і політиці імпортозаміщення країна пережила економічні наслідки війни краще, ніж очікувалося", — додає Politico.
Водночас західні лідери від початку війни сподівалися, що санкції та економічний тиск змусить Росію відступити, але щоразу ці надії виявлялися марними. Деттмер зауважує, що Історія міжнародних санкцій також не дає жодних підстав для оптимізму.
"Отже, хоча Трамп може бути нетерплячим щодо укладення мирної угоди, яка дозволила б йому досягти більшої мети — відновлення відносин з Росією, — погрози або введення санкцій навряд чи допоможуть досягти цього. Чи змусить його нетерплячість піти на більше? Поки що ознак цього майже немає", — підсумував Деттмер.
Нагадаємо, з 2 липня Україна не отримувала від США військову допомогу. Спочатку Білий дім підтвердив інформацію щодо припинення постачань, але згодом зауважив, що рішення тимчасове та зроблене для перевірки запасів зброї на американських складах.
4 липня український президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з лідером Сполучених Штатів Дональдом Трампом. Політики домовилися про "зустріч команд" обох країн.
За словами очільника держави, Україна отримала всі необхідні політичні сигнали щодо відновлення постачання американської військової допомоги. Це відбулося після конструктивних перемовин з американським президентом.