Щороку в Україні 6 червня відзначають День журналіста — професійне свято представників медіа. Люди саме цієї професії під час повномасштабної війни з Росією стали однією з мішеней окупаційних військ на захоплених територіях.
День журналіста у нашій країні було започатковано ще 1994 року тодішнім президентом Леонідом Кравчуком. Він підтримав відповідну ініціативу делегатів I Всеукраїнського з'їзду редакторів газет і журналів. Цей день для професійного свята журналістів обрали не дарма: за два роки до цього, 6 червня 1992 року, Спілку журналістів України прийняли до Міжнародної федерації журналістів.
Утім, на тлі великої війни з агресором цей день лише підкреслює масштаб російських злочинів проти українських журналістів.
За даними Інституту масової інформації, за два роки і три місяці вторгнення Росія вчинила 599 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Серед них — викрадення і тортури, обстріли телевеж, пошкодження офісів медіа та кібератаки та вбивства…
Станом на кінець травня 2024 року окупанти вбили в Україні щонайменше 91 медійника від початку вторгнення, включно з випадками загибелі іноземних репортерів. Такою є невтішна статистика Національної спілки журналістів України (НСЖУ). Водночас до повномасштабного вторгнення, у період із 2014 до 2022 року, на території України було вбито сім журналістів. Троє з них загинули під час виконання журналістського завдання, четверо — як учасники бойових дій. Всі вони загинули в Донецькій та Луганській областях.
Фото: sotrue.voice / Instagram
Загинула 15 березня 2022 року разом з представником американського Fox News П'єром Закжевським внаслідок артилерійського удару російських окупантів в селі Горенці Київської області. Останнім місцем роботи журналістки Кувшинової став американський телеканал Fox News.
Фото: facebook.com/levin.maks
Був закатований росіянами в березні 2022 року. Левін був українським фотожурналістом, кореспондентом LB.ua.
Фото: НСЖУ
Загинув 13 березня 2022 в селі Романівка внаслідок обстрілу військовослужбовцями Збройних сил РФ. Журналіст КNК Медіа.
Фото: "Вісник"
Був закатований російськими військовими в Маріуполі 2 квітня 2022 року. Євген був українським журналістом, письменником та волонтером.
Фото: Ірпінська міська рада
Був закатований 13 квітня 2022 року в Бучі. Зореслав був журналістом видань "Громада Приірпіння" та "Інформаційний портал".
Фото: journalistsmemorial.gongadzeprize.com.ua
Був розстріляний 26 лютого 2022 в передмісті Херсона з автоматичної зброї. Цивільний журналіст інформаційного тижневика "Навколо тебе".
Фото: "ДніпроКультура"
Загинув 2 березня 2022 у Василькові разом із побратимами з тероборони. Графік і живописець, культуролог, журналіст, волонтер і ветеран АТО.
Фото: parlament.ua
Загинув 2 березня 2022 під час боїв з російськими загарбниками під Миколаєвом. Військовий журналіст.
Фото: journalistsmemorial.gongadzeprize.com.ua
Загинув 18 березня 2022, захищаючи Україну від російських окупантів. Редактор запорізького сайту misto.zp.ua.
Фото: Аня Кот/Facebook
Керівниця літературного клубу "Азов'є", загинула у заблокованому росіянами Маріуполі у 2022 році. Журналістка, письменниця, членкиня Національної спілки письменників України.
Фото: Oleksandr Makhov / Facebook
Від початку повномасштабного вторгнення пішов на фронт захищати свою землю і служив у 95-й десантно-штурмовій бригаді. Працював на Луганському обласному телебаченні, на міському каналі "Ірта", був кореспондентом на телеканалах "Україна", "Україна 24", "Дім" і висвітлював події на передовій. Загинув Олександр Махов 4 травня 2022 року при обороні села Довгеньке, що на Харківщині.
Фото: facebook.com/sergiy.tomilenko
Загинула 15 березня 2022 року під час обстрілу російською артилерією села Шевченкове Броварського району на Київщині. Журналістка, блогерка.
Фото: zz.te.ua
Загинув у бою 28 травня 2022. Тернопільський журналіст та військовослужбовець Збройних сил України.
Фото: Facebook-сторінка Олексія Чубашева
Загинув на фронті 10 червня 2022 року. Воєнний кореспондент, автор та ведучий програми для військових "Рекрут.UA", екс-керівник Армія FM.
Фото: Facebook-сторінка Володимира Даценка
Загинув 14 липня 2022 року внаслідок ракетного обстрілу Вінниці. Журналіст ГО "Дорожній контроль Вінниця", волонтер, захисник України.
Фото: Карім Гуламов / Facebook
Загинув у липні 2022-го, захищаючи Україну. Ведучий музичного телеканалу М2 та військовослужбовець Збройних сил України.
Фото: imi.org.ua
Загинув у бою, захищаючи Україну у 2022 році. Журналіст видання про авто InfoCar, захисник України.
Фото: imi.org.ua
Загинув у боях під Бахмутом (Донецька обл.) у липні 2022 року, захищаючи Україну. Журналіст. Працював на СТБ, потім в інформаційному агентстві AFP, пізніше — на "Суспільному".
Фото: armyinform.com.ua
Загинув у бою, захищаючи Україну у 2022 році. Професійний журналіст. У цивільному житті багато років працював у різних виданнях та загальнонаціональних телеканалах.
Фото: yur-gazeta.com
Загинув на фронті 9 лютого 2023, захищаючи Україну. Працював журналістом в "Юридичній газеті" з весни 2021 року, раніше був на посаді Paralegal в Arzinger.
Фото: НСЖУ
Загинув 3 листопада 2022 року у районі селища Спірне Бахмутського району, захищаючи Україну. Працював на телеканалі "Київ" з 2012 року, спершу протягом двох років був режисером, а з 2014 року — автор та ведучий історичного проекту "Київські історії".
Фото: "Вчасно"
Загинув у бою на Бахмутському напрямку у 2023 році, боронячи позиції під час обстрілу ворога. Працював журналістом "Вчасно", писав про корупцію в містах Донеччини, проводив антикорупційні розслідування.
Фото: Олександр Бондаренко / Facebook
Загинув на фронті у бою з окупантами у квітні 2023 року. Працював журналістом на "Громадському радіо", "Першому національному", BBC, UBR та Україна. Також займався стратегічними комунікаціями.
Фото: armyinform.com.ua
Загинув під час виконання бойового завдання у Бахмуті. Працював журналістом і редактором у "Газеті по-українськи", журналі "Країна" і сайті Gazeta.ua.
Фото: facebook/ Євгеній Осієвський
Загинув у боях під Бахмутом 22 травня 2023 року. Був автором науково-популярного журналу "Куншт" та журналу соціальної критики "Спільне".
Фото: Віктор Петров\Facebook
Загинув 29 травня 2023 року. Служив в лавах 54-ї окремої механізованої бригади імені Гетьмана Івана Мазепи у східному напрямку. Журналіст, перший редактор Сихів Медіа.
Фото: Facebook-сторінка Roman Chornomaz
Загинув 13 червня 2023 року в бою на Бахмутському напрямку. Був журналістом та фоторепортером. Працював у редакції газети "Наша віра".
Фото:mind.ua
Загинув у липні 2023 року, захищаючи Україну від російських загарбників. Працював редактором і медіаконсультантом у виданнях Chas.News, "Forbes-Україна", LB, "Українська правда". Писав для "Історичної правди".
Фото: Андрій Кришталь\Facebook
Помер 27 вересня 2023 року у лікарні, де проходив реабілітацію після поранення на фронті. З 2015 року працював головним редактором газети "Самооборона", керівником Громадської організації "Автохам" та Міжнародного благодійного фонду "Кришталь".
Фото: Тарас Дивидюк\Facebook
Загинув 3 листопада 2023 року на околицях Роботиного Запорізької області. Головний редактор та засновник рівненського видання "Горинь.інфо".
Фото: "Полісся.today"
Загинув 22 лютого 2024 року біля села Синьківка Купʼянського району Харківщини під час російського мінометного обстрілу. Військовослужбовець, колишній редактор житомирського видання "Полісся. today".
Фото: Олена Сінченко / Facebook
Зник безвісти наприкінці серпня 2023 року. Про загибель стало відомо 8 березня 2024 року. Військовослужбовець, журналіст. Писав для редакцій "Тижня" та Радіо Свобода.
Фото: Facebook-сторінка Петра Цурукіна
Понад півроку вважався зниклим безвісти. Про загибель стало відомо 18 березня 2024 року. Військовослужбовець, телеведучий і редактор. Працював на телеканалі СТБ головним редактором проекту "Один за всіх", також був ведучим каналу Kyiv Live.
Фото: chytomo.com
Вважався зниклим безвісти з вересня 2022 року під Бахмутом. 3 квітня 2024 року стало відомо, що Олега визнано загиблим. Військовий, журналіст-розслідувач із Запоріжжя. Працював у проекті "Наші Гроші. Запоріжжя" та інших місцевих проектах.
Фото: Instagram Алли Пушкарук
Загинула 25 квітня 2024 року на фронті в Донецькій області. Військова, колишня журналістка видань "Тиждень" і "Читомо". Служила в 58 окремій мотопіхотній бригаді в мінометній батареї.
Фото: "Факти"
Загинув 20 квітня 2024 року під час виконання бойового завдання в Запорізькій області, біля села Роботине. Військовослужбовець, журналіст видання "Факти".
Фото: Ігор Горошовський / Facebook
Загинув 7 травня 2024 року під час виконання бойового завдання поблизу селища Желанне Донецької області. Військовослужбовець, працював головним редактором газети, а згодом журналу "Правий поступ".
Фото: Медичний добровольчий батальйон "Госпітальєри"
Загинула 29 травня 2024 року під час ротації на Харківському напрямку. Журналістка, парамедикиня Медичного добровольчого батальйону "Госпітальєри". Працювала на "Суспільному" та "Громадському радіо".
TrueUA долучається до вшанування памʼяті журналістів, які загинули у боротьбі за Україну чи від рук російського агресора. Ми запалюємо свічки пам’яті та схиляємо голови у скорботі за медійниками, які віддали життя за свободу і незалежність держави: усіх, хто воював та загинув у боротьбі з російськими окупантами або внаслідок нападу ворожих військ на українські міста і села.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими