Фото: ілюстративне. Джерело: Pixabay

Діабет може прискорювати старіння мозку: невтішне відкриття вчених

Британські науковці встановили, що діабет другого типу та переддіабетний стан можуть посприяти значному прискоренню старіння людського мозку. Зокрема, це призводить до раннього порушення пам'яті, зниження концентрації уваги та проблем з прийняттям рішень.

Про це повідомляє Diabetes Care, посилаючись на матеріали наукового дослідження.

Так, мозок людей, які хворіють на діабет, може випереджати біологічний вік людини у середньому на два або три роки. Водночас за умови поганого контролю рівня цукру в крові ця різниця може досягати чотирьох років. У дослідженні взяли участь 31 229 дорослих без деменції у віці від 40 до 70 років. Також вчені вивчали показники рівня цукру в крові, тиск, вагу, а також звички учасників дослідження: йдеться про куріння, вживання алкоголю та фізичну активність.

"Вік мозку оцінювали за допомогою моделі машинного навчання на основі 1079 фенотипів магнітно-резонансної томографії та використовували для розрахунку розриву у віці мозку. Тобто вік мозку мінус хронологічний вік", — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що на початковому етапі дослідження 13 518 учасників (43,3%) мали переддіабетний стан, а 1149 (3,7%) — вже хворіли на діабет. Так, порівняння біологічного віку мозку з реальним віком учасників показало, що у людей з діабетом другого типу мозок був старшим на 2,3 року, а в тих, хто мав переддіабетний стан — у середньому на шість місяців.

Як запобігти передчасному старінню мозку

Водночас, за словами авторки дослідження Абігейл Дав з Каролінського інституту, люди, які хворіють на діабет, можуть зберегти свій мозок, якщо вестимуть здоровий спосіб життя. Вона наголошує, що регулярна фізична активність, відмова від вживання алкогольних напоїв та куріння можуть допомогти захистити мозок від передчасного старіння.

Автори дослідження додають, що турбота про здоров’я мозку — це процес, який триває все життя, і варто дбати про нього ще з молодих років.

Нагадаємо, раніше американські науковці виявили, що вживання алкоголю батьками впливає на раннє старіння їхніх дітей. Йдеться про високий рівень холестерину, проблеми із серцем, артрит та ранню деменцію.

Важливо! Відповідний матеріал має винятково загальноінформаційний характер, а тому не може бути основою для встановлення діагнозу чи медичних висновків. Інформація у публікаціях на сайті заснована на останніх актуальних і науково обґрунтованих дослідженнях у сфері медицини. Для встановлення діагнозу або отримання медичної консультації, обов’язково зверніться до лікаря.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Технології і наука, 02.11.2024 04:30