Минулого тижня президент України Володимир Зеленський скликав нараду, щоб доручити своїй команді організувати голосування після повного припинення вогню, яке, на думку американців, вони могли б ввести до кінця квітня. Перше підтвердження може надійти напередодні Великодня або 5 травня, останнього терміну для парламентського голосування щодо продовження воєнного стану, що закінчується 8 травня.
Про це повідомляє The Economist з посиланням на джерела в уряді.
Як зазначає видання, скасування воєнного стану є необхідним першим етапом початку виборчого процесу. Джерела розходяться в думках щодо точних термінів, але більшість кажуть, що Зеленський націлений на літо. Закон вимагає не менше 60 днів для агітації, тому найраніша нагода — початок липня. Але деякі джерела кажуть, що кампанія має тривати три місяці: саме стільки часу виборні органи, як зазначається, повідомили парламенту, їм потрібно для відновлення списків виборців у розпал війни.
Петро Порошенко, лідер найбільшої опозиційної партії та заклятий ворог Зеленського, прогнозує, що вибори можуть відбутися "у будь-який час із серпня до жовтня". Він стверджує, що кампанія почалася, по суті, із суперечливого рішення президента накласти на нього санкції у лютому. Повідомляється, що цей крок був пов'язаний з його тривалим судовим процесом за звинуваченням у державній зраді, але деякі вважають, що поїздка Порошенка до Америки на початку лютого, де він зустрічався з деякими людьми Трампа, дала старт процесу.
Колишній український президент каже, що помічники Зеленського попередили його не їхати, але приписали це своїй "шизофренії... і параної". Санкції були призначені для двох цілей, продовжує він: виключити його кандидатуру та застерегти Валерія Залужного, колишнього головного генерала України та єдину людину з добрими шансами перемогти Зеленського, якщо вона вирішить балотуватися.
"Високопоставлене урядове джерело приватно каже, що пан Порошенко "як переоцінює, так і недооцінює свою значущість". Колишній президент не становить серйозної загрози, проте отруйна ворожість Зеленського до Порошенка прискорила ухвалення рішення про санкції", — пише видання.
Чиновник вважає, що Зеленський спробує застати суперників зненацька липневими виборами, сподіваючись, що короткий графік дозволить йому балотуватися без опору. Такий поворот піде на користь не лише президенту, стверджує джерело: "Тривала кампанія розірве країну на частини". Фактично, поспішне голосування ризикує погіршити й без того напружені відносини між могутнім, централізованим президентським апаратом та рештою політичного світу України.
Лідери опозиції наполягають на тому, що швидке голосування неможливе, вказуючи на безліч логістичних перешкод. Досягти працездатного припинення вогню до 8 травня буде досить складно, каже Сергій Власенко, старший депутат партії Батьківщина. Знайти спосіб для мільйонів виборців за кордоном, в окопах чи регіонах, окупованих Росією, проголосувати буде "ще складніше".
Одним із рішень було б використання урядового додатка, що добре зарекомендував себе, для смартфонів "Дія". Але це порушило б питання прозорості. Будь-який перехід означав би зміну конституції, яка потребує більшості у дві третини голосів у парламенті. Це було б складно з огляду на те, що опозиційні партії налаштовані проти голосування під час війни.
Причини не лише технічні: вони кажуть, що для чесних виборів насамперед необхідно демонтувати пропаганду та цензуру воєнного часу. Дві довгі тіні, які відкидаються на українське життя, Путін і Трамп, тепер, можливо, теж не хочуть швидких виборів. Обидва, мабуть, вимагали їх, вважаючи, що це призведе до відходу Зеленського.
"Враховуючи, що розрахунок перекинувся з ніг на голову, вони, можливо, не сидітимуть спокійно, доки він швидко просувається до другого терміну. У Путіна тут багато карт. Його безпілотники та ракети можуть зробити скасування воєнного стану — не кажучи вже про проведення голосування — неможливою", — йдеться у заяві The Economist.
Але багато хто думає, що вибори можуть допомогти Путіну дестабілізувати Україну, навіть якщо Зеленський переможе. Офіцер розвідки передбачає, що внутрішня нестабільність становитиме більший ризик для України у 2025 році, ніж битви на лінії фронту. Передвиборча кампанія дозволила б росіянам посилити свою кампанію впливу: "Вони використовуватимуть лідерів громадської думки, солдатів та опозицію, щоб виконувати свої накази".
"Для наступного президента України, хоч би ким він був і коли б його не обрали, справи не стануть легшими. Поспішна дипломатія Трампа може призвести до поганої мирної угоди та обурення. Згодом деякі українці можуть закликати до жорсткішого, більш мілітаристського уряду", — запевняє видання.
Попри всі свої недоліки, Володимир Зеленський занадто сильно залежить від народного схвалення, щоб стати справжнім диктатором. Хто б не прийшов після нього, він може виявитися менш обачним.
Раніше російський диктатор Володимир Путін запропонував ввести в Україні тимчасове управління під егідою Організації Об'єднаних Націй і низки інших країн, щоб провести вибори.
Своєю чергою радник президента України з комунікацій Дмитро Литвин відповів на скандальну заяву очільника Кремля та порадив Путіну приймати таблетки для мозкової діяльності.
Згодом Білий дім відреагував на скандальну пропозицію російського диктатора Володимира Путіна ввести в Україні тимчасове управління під егідою ООН і низки інших країн, щоб провести вибори. Так, представник Ради національної безпеки Білого дому заявив, що владу в Україні може обрати лише народ, а не лідери інших країн чи організації.
Нагадаємо, генсек ООН Антоніу Гутерреш заявив, що український уряд є легітимним органом та заслуговує на повагу світових лідерів. Таким його визнає Організація Об'єднаних Націй.