Фото: Офіс президента

Гарантії безпеки для України: у Зеленського анонсували перемовини зі ще однією країною

Ще одна країна приєднається до гарантій безпеки для України. Загалом до декларації приєдналося 28 країн.

Про це в інтерв’ю "Укрінформу" розповів заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква.

За його словами, із трьома державами уже проводяться переговори про укладення відповідних договорів.

"На сьогодні 21 країна долучилася до власне країн G7. Із трьома країнами — США, Великою Британією, Канадою — ми вже відкрили переговори про двосторонні юридично зобов’язуючі документи. Можу анонсувати, що невдовзі розраховуємо розпочати переговори ще з однією країною", — сказав Жовква.

Він наголосив, що договори мають пройти процедури затвердження. Загалом, на його думку, переговори з першими країнами мають бути фіналізовані до кінця цього року, і в ідеалі документи мають бути підписані.

"Ще одного повторення Будапештського меморандуму точно не буде. Не буде Будапешту-2, 3 чи 4. А будуть чіткі, юридично вивірені, юридично зобов’язуючі документи", — заявив Жовква.

Що передбачають гарантії безпеки для України

Схвалена на саміті НАТО декларація G7 передбачає довгострокову підтримку України у сфері безпеки та економіки. Вона є важливим кроком до укладення системи двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами щодо гарантій безпеки для нашої держави. Зокрема, гарантії безпеки містять такі компоненти:

  1. Заходи з допомоги Україні у захисті себе та упередження нової агресії, зокрема постачання зброї, підтримку в розбудові ОПК, навчання, співпрацю в галузі розвідки та кібербезпеки. Крім того, країни-гаранти допомагатимуть підвищенню стабільності української економіки й енергетики та надаватимуть технічну й фінансову допомогу. 
  2. Заходи на випадок нової агресії, які передбачають негайні консультації, щоб забезпечити Україну всім необхідним для оборони в найкоротші терміни. Всі ці принципи були закладені в концепції Kyiv Security Compact групи Расмуссена-Єрмака. 
  3. Підтримка у притягненні Російської Федерації до відповідальності за агресію та кроки економічного та юридичного характеру, спрямовані на покарання Росії та збільшення її витрат на війну. Серед них: подальше посилення санкційного тиску, заморожування активів, створення механізмів стягнення репарацій та судове переслідування винних у злочинах проти України й українців згідно з нормами міжнародного права. Це означає, що держави-члени G7 повністю підтримують ініціативи Офісу Президента в площинах санкційної політики та правосуддя.
  4. Подальша підтримка демократичного розвитку України.

​Нагадаємо, 3 серпня Україна розпочала переговори зі США щодо надання безпекових гарантій. Другою країною, з якою Україна почала перемовини щодо двосторонньої угоди про надання безпекових гарантій, стала Велика Британія. Переговори з Лондоном стартували 11 серпня. Минулого тижня діалог щодо гарантій безпеки Україна почала із Канадою.

Раніше Зеленський пояснив, як працюватимуть гарантії безпеки для України, які партнери ухвалили на саміті НАТО. За його словами, це перші юридичні зобов'язання від партнерів. До їхньої реалізації зможуть доєднатися країни, які не входять до складу "Великої сімки".

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 01.09.2023 14:36