Фото: prm.ua

Інтерв’ю Лукашенка. Кому більше потрібні переговори й мир

Минулого тижня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко, який за час повномасштабної війни уже вжився в роль неофіційного рупора Кремля, знову згадав про переговори між Росією та Україною. При цьому він заявив, що переговори мають початися негайно. З відповідним закликом білоруський прислужник Путіна зробив на одному із головних російських пропагандистських телеканалів — "Россия 1".

Такий крок підкреслює важливість як виступу Лукашенка загалом, так і його конкретних слів про необхідність мирних переговорів. От тільки — кому саме потрібні (потрібніші) переговори? І — навіщо?

Україна

Самопроголошений президент Білорусі, звісно ж, заявив, що переговори потрібні перш за все Україні. І, як би парадоксально це не прозвучало, частково він має рацію. Власне кажучи, подібні маніпулятивні вкиди саме і будуються за класичним принципом "гебельсівщини", коли до невеликої частини правди додаються потрібні авторам вкидів меседжі. Саме так діє і російська пропаганда, яка не гидує використанням навіть Олександра Лукашенка.

Отже, чи потрібні переговори й перемир’я Україні? Безперечно. Україна діє у надважких умовах повномасштабної війни уже 2,5 роки. При цьому економіка воюючої країни, втративши низку важливих, а якщо говорити про Маріуполь і тамтешню металургійну галузь, то і стратегічних — підприємств, досі не розвалилася. Курс долара досі тримається на цілком прийнятному за нинішніх умов рівні.

Та довго так тривати не може. Крім того, Україна уже переживає справжню гуманітарну катастрофу. По-перше, частина українців загинула. По-друге, значно більша частина виїхала — і багато хто з них не повернеться на Батьківщину. По-третє, серйозно впала народжуваність, що обернеться серйозними проблемами у майбутньому (так, як обернулися проблемами провальні з демографічного погляду 90-ті, через що зараз доводиться мобілізувати 50-55-річних, на яких війну не виграти).

Усе це, зокрема ті ж екологічні проблеми, вимагає якнайшвидшого завершення війни. Та тут постає головне питання — на яких умовах? Найпростіший варіант — це просто зупинити бойові дії на нинішній лінії фронту. Але таке рішення, по-перше, не вирішить усі українські проблеми. А по-друге — лише відкладе війну на майбутнє, чого ніяк не можна допустити.

Крім того, для переговорів потрібні дві сторони. А Росія на умовах України на переговори не планує йти, про що в Москві вже неодноразово наголошували. Як і Київ на умовах Москви, адже ці умови означають ніщо інше, як капітуляцію. Жоден український президент не піде на такий крок. (Навіть Янукович не пішов, хоч і частково зіграв на боці Путіна в листопаді 2013-го, але навіть тоді Україна не капітулювала.)

Отже, переговори й перемир’я Україні потрібні, але в нинішніх умовах вони можуть відбутися лише у такому варіанті, який для нашої держави стане гіршим за війну. Бо нині ЗСУ тримають оборону і навіть взяли під контроль частину Російської Федерації, завдавши серйозного імідж-політичного удару по імперії.

До речі, про імперію. Вона є другою частиною нинішнього конфлікту — і їй, хоч Олександр Лукашенко цього не сказав, переговори й перемир’я також потрібні. Однак причини цього дещо відрізняються від українських.

Росія

Аналізуючи ситуацію у РФ, важливо розуміти один момент — усе, що говорять у Кремлі та у контрольованому ним медіапросторі, не має відношення до реального стану речей. Точніше, майже не має, але про це згодом. А зараз — про те, чому перемир’я і переговори потрібні (а вони потрібні) Росії.

Перший фактор є цілком очевидним — кадрові проблеми. Як би Кремль не намагався відправляти на "гарматне м'ясо" контрактників, вербувати населення (своєї та чужих країн) стає усе важче. Саме тому сума одноразової виплати у деяких регіонах РФ виросла до космічних двох мільйонів рублів. Якби охочих воювати вистачало, потреби у такому кроці не було б. Зокрема, тому, що грошей в російському бюджеті усе менше.

І це другий фактор — економіка імперії поступово скочується навіть не в кризу, а в катастрофу. Серйозність ситуації почала відкрито визнавати навіть голова Центробанку РФ Ельвіра Набіулліна, а це серйозний дзвінок. Ще більшим сигналом є поступова — і чим далі, тим масштабніша — відмова від співпраці із країною-агресором китайської банківської системи під загрозою вторинних санкцій США.

Третій фактор поки що неочевидний, але він ще набиратиме оберти. Це — регіональне невдоволення політикою федерального центру, яке буде підсилюватися невдачами на Курському фронті й залученням (втратами) солдатів строкової служби. Після початку наступу ЗСУ на Курщині Кремль визнав, що захищати свої регіони він не буде, бо не може. Хіба строковиками, що і є провалом, і визнанням одночасно. Провалом в обіцянці не використовувати солдатів строкової служби у війні, визнанням повної невдачі контрактно-вербувальної схеми поповнення підрозділів "СВО".

І найголовніше — якщо за Україною так чи інакше стоїть Захід, то за Росією навсправжки уже ніхто не стоїть. Китай під загрозою вторинних санкцій зведе свою фінансову підтримку РФ до мінімуму, а більше Путіну немає на кого покластися. Хіба на КНДР та Іран, але хіба у питанні зброї та боєприпасів, але без грошей не буде і їх. А з грошима, як уже було сказано, у Кремля чим далі, тим важче.

Саме тому для Росії переговори й перемир’я значно важливіші — принаймні, у цей історичний момент, ніж для України. Путін зараз спалює чи не останні свої ресурси, намагаючись дотягнути до листопадових виборів у США, але що, якщо 5 листопада штати оберуть не Трампа, а Гарріс? Та навіть і перемога Трампа ще нічого не гарантує Путіну, бо на умови старого-нового президента США російський диктатор навряд чи погодиться, а той, своєю чергою, не стане відверто прогинатися під Кремль.

Одним словом, Олександр Лукашенко тому і з’явився на "России 1" перед початком нового політичного сезону, перед початком виборчої осені у США, що переговори більше потрібні Володимиру Путіну, а не Володимиру Зеленському (який після зупинки війни цілком може втратити президентську посаду). Бо Росія в нинішньому темпі може просто надірватися, як Німеччина в 1918 році — коли та програла Першу світову війну, воюючи практично увесь час на чужій території.

Часу у Путіна залишається небагато. Тому він і випустив у ефір свого прислужника із відповідним меседжем. От тільки, схоже, ніхто на Заході серйозно цей вкид уже не сприймає.

Захід

До речі, про Захід. У нього теж можуть бути свої інтереси у зупинці війни. Причому у різних кінцях цього умовного західного демократичного світу — різні. Для початку розглянемо ситуацію у головній країні антиросійської коаліції — Сполучених Штатах Америки.

Звісно ж, це фактор президентських виборів. Хоч американці й обирають президентів, спираючись перш за все на внутрішні проблеми (Гілларі Клінтон, програвши Дональду Трампу вибори-2016, це чудово знає), але і зовнішньополітичний трек у пікові моменти може використовуватися як в плюс, так і в мінус. Як, скажімо, участь у В’єтнамській війні — цю тему, скажімо, активно педалював на виборах-1968 тодішній опозиціонер, республіканець Річард Ніксон.

Зупинка війни на прийнятних для України умовах, які можна було б назвати перемогою України й усього демократичного світу — це перемога чинної адміністрації Білого дому. А значить, і Камали Гарріс. Яка, непогано стартувавши, на емоційному тлі дещо збільшила свою перевагу над Дональдом Трампом, але невдовзі може зіткнутися із проблемами. І у цій ситуації потужний зовнішньополітичний поштовх може стати саме тією соломинкою, яка зламає хребет верблюду (точніше, слону — символу Республіканської партії).

А американський військово-промисловий комплекс у цій ситуації не постраждає, бо Україну й надалі потрібно буде насичувати західною зброєю. Особливо після вступу в НАТО, оскільки стане основним східним форпостом Альянсу — з усіма відповідними наслідками.

Європа має свій інтерес у зупинці війни. По-перше, фінансова складова підтримки України для Старого світу є важливішою, ніж для Сполучених Штатів. По-друге – і це прямо пов’язано із "по-перше", — після початку повномасштабної війни, припинення роботи "Північного потоку"-1, появи мільйонів українських біженців, у Європі почали набирати вагу ультраправі, популістичні, євроскептичні політсили. У Франції вони мало не виграли позачергові парламентські вибори, у Німеччині йдуть на другому місці.

Продовження війни й усіма її наслідками — тільки посилюватиме підтримку ультраправих. У найгіршому варіанті це може призвести до приходу до влади у ключових країнах Євросоюзу і руйнування ЄС як такого. Чого ніхто із поміркованих, респектабельних, відповідальних політиків, як лівої, так і правої частини політспектру, звісно ж, не хоче.

Таким чином, перемир’я в Україні й переговори між Кремлем і Банковою — прямі чи радше через посередників — потрібні усім учасникам цієї історії. Але найбільше — Росії, бо якщо у Сполучених Штатів, Європи й навіть України є варіанти майбутнього, то РФ цих варіантів уже не має. Вона чітко й однозначно котиться до такої катастрофи, виходом із якої буде якщо не громадянська війна чи розпад імперії, то економічний колапс рівня початку 90-х. Тільки от, на відміну від перших років існування пострадянської Російської Федерації, цього разу Кремлю не будуть поспішати допомагати. Бо після нинішньої війни усім стало зрозуміло — просто залити Росію грошима, запропонувавши їй переваги капіталізму, не вихід. Відтепер "ніжки Буша" приїдуть у Москву тільки за умови денацифікації та деімперизації.

Тому восени ми ще неодноразово почуємо заклики про необхідність переговорів — звісно ж, необхідність для України й Заходу. Але не забуваймо, для кого насправді потрібна ця пауза у війні.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Статті, 21.08.2024 09:30