Очільник Пентагона Піт Хегсет одноосібно віддав розпорядження призупинити доставлення військової допомоги Україні. Таке рішення здивувало Державний департамент, членів Конгресу, посадовців у Києві та європейських союзників.
Про це повідомляє NBC News.
Як зазначає видання, міністерство оборони США цього тижня затримало партію американської зброї для України через, за словами чиновників, через занепокоєння щодо слабких арсеналів. Однак аналіз, проведений високопоставленими військовими офіцерами, показав, що пакет допомоги не загрожує власним постачанням боєприпасів американських військових, за словами трьох американських чиновників.
За даними кількох джерел, обізнаних з цим питанням, крок щодо зупинення постачання зброї здивував Державний департамент, членів Конгресу, посадовців у Києві та європейських союзників.
Серед критиків цього рішення були республіканці та демократи, які підтримують допомогу Україні в боротьбі проти Росії. Провідний демократ Палати представників Адам Сміт з Вашингтона заявив, що Пентагон нещиро використовує військову готовність для виправдання припинення допомоги, коли справжня причина, видається, полягає просто в тому, щоб припинити американську допомогу Україні.
"Ми не перебуваємо на найнижчому рівні запасів озброєння, ніж протягом 3,5 років конфлікту в Україні", – сказав Сміт, високопоставлений член Комітету з питань збройних сил Палати представників, в інтерв’ю NBC News.
Сміт сказав, що його співробітники "бачили цифри" і, не вдаючись у подробиці, що не було жодних ознак дефіциту, які б виправдали призупинення допомоги Україні.
Призупинення постачання військової допомоги Україні було одностороннім кроком міністра оборони Піта Хегсета, за словами трьох помічників Конгресу та колишнього чиновника США, знайомого з цим питанням. Це вже третій раз, коли Хегсет самостійно зупиняє постачання допомоги Україні, повідомили джерела. У двох попередніх випадках, у лютому та травні, його дії були скасовані через кілька днів.
За словами джерел, високопосадовець Пентагона, заступник міністра оборони з питань політики Елбрідж Колбі, підтримав ці кроки. Колбі давно виступає за скорочення участі США в Україні та переміщення зброї та ресурсів до Тихоокеанського регіону для протидії Китаю.
За словами помічників Конгресу, законодавці від обох партій були розчаровані тим, що їх не повідомили заздалегідь, і перевіряли, чи порушує затримане постачання законодавство, яке зобов'язує надавати Україні допомогу у сфері безпеки. Ці законодавці та деякі європейські союзники намагалися з'ясувати, чому Пентагон наказав про призупинення, і наполегливо домагалися його скасування.
Білий дім захистив це рішення, заявивши, що воно було прийнято після поточного перегляду міністерством оборони допомоги США союзникам і партнерам за кордоном, який розпочався минулого місяця.
Перевірка розпочалася після того, як Хегсет опублікував службову записку, яка наказує Об'єднаному штабу Пентагону переглянути запаси всіх боєприпасів. За словами трьох чиновників, знайомих з цим питанням, оцінка виявила, що деякі запаси високоточних боєприпасів перебувають на нижчих рівнях, але ще не перевищують критичних мінімумів.
Об'єднаний штаб дійшов висновку, що надання подальшої допомоги Україні не призведе до зниження обсягів постачань США нижче мінімального порогу, необхідного для забезпечення військової готовності, заявили чиновники.
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що військова допомога Європейського Союзу Україні не може повною мірою замінити американське озброєння. Йдеться, зокрема про ракети для систем протиповітряної оборони Patriot.
Нагадаємо, 4 липня Володимир Зеленський провів телефонну розмову з лідером Сполучених Штатів Дональдом Трампом. Політики домовилися про "зустріч команд" обох країн. Також лідери країн Обговорили можливості щодо ППО й домовились, що будуть працювати над збільшенням захисту неба.