Насправді твердження про те, що наразі столиці України близько 1500 років — це міф, який був поширений ще за часів Радянського Союзу.
Про це розповіла наукова співробітниця "Музею історії Києва" Наталія Пінчук в інтерв'ю "РБК-Україна". Вона зазначила, що Київ не старший за Париж і Лондон.
"Наша столиця сформувалася в останній чверті IX століття. А Париж був закладений ще до нашої ери, Лондон — у першому столітті нашої ери", — наголосила вона.
Водночас, як зауважила експерт, вік у 1500 років був приписаний Києву ще за часів СРСР, адже тодішня влада хотіла дати місту визначну дату заснування. Для цього з бюджету виділили мільйон рублів, а рішення про "1500-й вік" Києва ухвалили на рівні ЮНЕСКО. Проте таке рішення було виключно політичним.
"Авторитетний академік Петро Толочко став автором "державного замовлення", щоб вигідна теорія перетворилася на офіційну версію. В основі його твердження було те, що на Старокиївській горі виявили поселення, яке датують V століттям нашої ери. Там дійсно знайшли кераміку та інші ремісничі вироби, є згадки про це поселення в іноземних хроніках, але як місто його розглядати не можна", — зауважила науковиця.
Крім того, Наталія Пінчук пояснила й те, чому Київ називають "матір'ю міст руських". За її словами, це літописний вислів із "Повісті минулих літ".
"Київ був столицею давньоруської держави, бо займав дуже вигідне географічне положення — був на перетині торгових шляхів. Один із найважливіших — відомий шлях із варяг у греки, що проходив Дніпром і з'єднував північні країни з могутньою Візантією на півдні Європи... Місто було великим портом на Дніпрі. Таке розташування дало поштовх до розвитку як торгово-логістичного центру. Згодом тут формується держава", — розповіла Пінчук.
Водночас науковиця спростувала й легенду про те, що нинішня столиця України була заснована трьома братами Києм, Щеком та Хоривом і їхньою сестрою Либідь. Вона зазначила, що подібні історії мають "не виникають на порожньому місці".
"Ще одна відома столична легенда — про Андрія Первозванного, який мандрував і зупинився на київських схилах, провів тут ніч, а прокинувшись, озирнувся навкруги та сказав — тут буде велике місто і багато церков збудує Бог. Зараз на цьому місці Андріївська церква, яка теж є символом Києва", — додала Пінчук.
Нагадаємо, 25 травня в Україні святкують день Києва. Офіційно день Києва розпочали святкувати з 1982 року — до 1500-річчя міста. Столицю України засновано 482 року. До 1980 років в цей день не відзначали. Однак ювілей (1500 років) пишно відсвяткували 1982 року. Надалі повноцінно традиція Дня Києва утворилася тільки 1987 року. Більше цікавих фактів про столицю читайте у нашому матеріалі.