На сьогодні, за даними ЗМІ, є три кандидати по вакантну посаду генерального прокурора України. Зокрема, на крісло очільника ОГПУ претендують: голова Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко, заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра та очільник Одеської обласної державної адміністрації Олег Кіпер.
У своїй статті "Генеральний прокурор України: вибір без вибору?" для видання "Факти" Володимир Добров розповів про переваги та недоліки кожного кандидата.
Руслан Кравченко. Фото: КОВА
За словами експерта, головна перевага Кравченка — досвід роботи у прокуратурі. До того ж його кандидатуру на посаду очільника ОГПУ активно підтримує чинний в.о. генерального прокурора Олексій Хоменко. Натомість сам Хоменко не має наміру залишатися у кріслі генпрокурора, а хоче повернутися на посаду першого заступника.
"Молодий (34 роки), але амбітний Руслан Кравченко бачить себе на посаді Генерального прокурора, але навряд чи до кінця усвідомлює, що і як потрібно робити на цій сейсмічно активній вершині. Він як самурай української політики йде цим шляхом, не ставлячи перед собою жодної конкретної мети", — наголосив Добров.
Крім того, як зазначив автор, за каденції у КОВА Кравченко вже встиг втрапити у корупційний скандал. Так, у жовтні минулого року журналісти "Наших грошей" зʼясували, що Київська ОДА, яку очолює Кравченко, замовила за п'ять мільйонів гривень генератори для Чорнобильської АЕС. І все б нічого, але генератори були значно дорожчими від ринкової вартості. Також "Радіо Свобода" встановило, що Кравченко як кандидат на посаду голови Національного антикорупційного бюро України у декларації вказав отримання службового житла у грудні 2018 року, але вже наступного року швидко його приватизував і продав.
Фото: Ірина Мудра / Facebook
Наступною кандидаткою на посаду генпрокурора є заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра. Її перевагою, на думку Доброва, є досвід роботи у Міністерстві юстиції та неконфліктність.
"Що стосується Ірини Мудрої, то вона виходець із банківської сфери та продовжує підтримувати ділові та дружні стосунки із нинішнім головою Нацбанку Андрієм Пишним у якого працює її теперішній чоловік. У Національному банку подейкують, що колишні колеги "постійно на зв’язку", а призначенням на посаду у ОПУ Мудра може завдячувати саме Андрію Пишному", — зазначив експерт.
За його словами, Мудра має чималі статки, як для держслужбовиці. Зокрема, за даними видання "Інформатор", у її власності перебувають три квартири у Києві та одне паркомісце. Також у жінки є слабкість і до дорогих прикрас. Так, вона має наручний годинник Audemar Piguet, каблучку Graff з діамантом і браслет Cartier.
До того ж Мудра та її цивільний чоловік за довіреністю користуються автівками родичів, серед яких: Lexus RX 200T 2017 року випуску та Suzuki Grand Vitara 2014 року випуску. Донька ж Мудрої їздить на Range Rover Sport 2022 року.
Крім того, чоловік Мудрої Павло Поляруш теж має дві квартири (одна з них у недобудованому будинку) та паркомісце, дві земельні ділянки (загальною площею 2553 кв. м) та житловий будинок (53 кв. м) у селі Улашівка Київської області. Ще двома ділянками (1698 кв. м) у тому ж населеному пункті він користується без права власності.
Варто зауважити, що у жовтні Поляруш відзначився гучним скандалом. Зокрема, бувши у нетверезому стані, він поконфліктував із білоруським добровольцем. Так, чиновник ледь не збив його на своїй автівці, а потім погрожував нагородною зброєю.
Фото: Олег Кіпер / Facebook
Третім претендентом на крісло очільника ОГПУ є очільник Одеської обласної державної адміністрації Олег Кіпер.
"До плюсів Олега Олександровича, як кандидата на посаду Генерального прокурора, можна віднести його багаторічну роботу в прокуратурі та вміння виходити "сухим із води" навіть із найбільш зашкварних історій", — зауважив Добров.
Він нагадав, що у 2022 році Кіпер потрапив в скандал через відпустку за кордоном під час воєнного стану. Тоді Кіпер запевняв, що закон не порушував, а за кордон виїхав на підставі офіційного дозволу.
"Після призначення на посаду керівника Одеської обласної державної адміністрації Олег Олександрович не сидів, склавши руки. Розслідувачі "Громадського" встановили, що глава Одеської ОВА фактично встановив "ручний контроль" за агроекспортом на Одещині, що приносить надприбутки учасникам схеми", — додав Добров.
Нагадаємо, 31 жовтня президент Володимир Зеленський офіційно звільнив з посади генерального прокурора Андрія Костіна.
Зауважимо, Костін написав заяву про звільнення ще 22 жовтня. Це сталося після скандалів з фальшивими інвалідностями. Генпрокурор зазначив, що президент України Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання РНБО щодо очевидно аморальної ситуації з фальшивими інвалідностями посадових осіб державних органів. За словами Костіна, на всіх рівнях в державі тривають перевірки та розслідуються кримінальні провадження щодо "ганебних фактів зловживань". Частину із них виявлено і в системі органів прокуратури.
28 жовтня президент Володимир Зеленський зареєстрував у парламенті проект постанови про надання згоди на звільнення Андрія Костіна з посади генерального прокурора.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими