Європа не виробляє у достатній кількості порох та вибухові речовини, які необхідні для виробництва артилерійських снарядів.
Як повідомляє видання Bloomberg, європейські уряди використовували свої запаси боєприпасів, щоб озброїти Україну. Це до межі виснажило запаси пороху, тротилу та інших вибухових речовин і ракетного палива на континенті. Відтоді європейці намагаються збільшити виробництво артилерійських снарядів, ракет і патронів.
Внаслідок того, що Європа готується до суттєвого збільшення витрат на оборону, невелика кількість виробників цих матеріалів мають намір наростити свої потужності. Так, Rheinmetall прагне збільшити випуск пороху більш ніж на 50% до 2028 року, але навіть цього буде недостатньо. Генеральний директор Армін Паппергер наголосив, що компанії, можливо, доведеться майже подвоїти виробництво до більш ніж 20 тисяч тонн, щоб задовольнити потребу.
Ще до інавгурації американського президента Дональда Трампа члени Європейського союзу поставили за мету виробити два мільйони артилерійських снарядів у 2025 році, що перевищує 1,4 мільйона минулого року. Навесні 2023 року Європейська комісія заснувала програму "Акт на підтримку виробництва боєприпасів" (ASAP), яка виділяє 500 мільйонів євро на розширення можливостей блоку з виробництва боєприпасів.
"Відтоді адміністрація Трампа тимчасово призупинила військову допомогу Україні, посіяла сумніви щодо майбутнього давніх американських гарантій безпеки в Європі та виявила готовність вести переговори з Кремлем, попри заперечення українського уряду та європейських союзників. Потреба континенту в боєприпасах буде тільки зростати", — зазначає видання.
Євросоюз запропонував 150 мільярдів євро у вигляді кредитів для нарощування видатків на оборону у межах своїх останніх зусиль з компенсації ослаблення підтримки США. Європейська програма оборонної промисловості надасть ще 1,5 мільярда євро фінансування ЄС гравцям галузі з 2025 по 2027 рік, але рішення Єврокомісії ще не було схвалено Європейським парламентом.
Втім, ланцюжок постачання, на який покладаються виробники вибухових речовин, заплутаний, глобальний і сповнений проблемних місць. Урядам і виробникам необхідно стимулювати цивільну хімічну промисловість перейти на військове виробництво, спростити правила, щоб дозволити будувати нові заводи й перевозити небезпечні вантажі континентом, і навіть забезпечити постачання найосновніших матеріалів, які наразі постачаються з Китаю.
Постачання вибухових речовин перебувають у схожій ситуації з ракетним паливом. Євросоюз планує збільшити виробництво вибухових речовин більш ніж на 4300 тонн, що, за оцінками, становитиме понад 30%, проте наразі у нього є тільки один великий завод з виробництва тротилу, що обслуговує місцеве виробництво, яким управляє компанія Nitro-Chem у Польщі, а ще один буде побудований у Фінляндії.
Виробники альтернативних агентів, таких як PETN, HMX і RDX, які використовуються в пластиковій вибухівці, перевантажені. Норвезький виробник Chemring Nobel натрапив на безпрецедентний попит після вторгнення Росії в Україну. Компанія заявляє, що її норвезький бізнес працює на повну потужність, а її портфель замовлень розрахований на кілька років.
"Подібно до того, як вибухові речовини й ракетне паливо є вузьким місцем для оборонних компаній, виробники пороху і тротилу змушені враховувати обмеження власного ланцюжка постачання", — зазначає Bloomberg.
Деякі країни Європи, такі як Німеччина, Нідерланди, Бельгія та Польща, мають добре розвинену хімічну промисловість, але прекурсори вибухових речовин складають лише невелику частку їхніх потужностей. Високі витрати на енергію та екологічні норми роблять виробництво хімікатів за кордоном дешевшим, і багато компаній тепер закуповують прекурсори, такі як азотна кислота, з Китаю.
Фахівці наголошують, що довгострокові ринки й фінансування матимуть вирішальне значення, якщо проблеми з ланцюжком постачання будуть вирішені. Так, за словами керівника досліджень оборонної політики в Центрі досліджень безпеки ETH Zurich Амос Доссі заявив, що в останні два роки галузь отримувала значні замовлення, але неясно, чи збережеться цей імпульс.
Видання додає, що зниження нормативних бар'єрів, надання компаніям гарантій і подолання соціальних і фіскальних бар'єрів у Європі для інвестицій у зброю та її компоненти матимуть вирішальне значення для задоволення потреб континенту, зокрема, тому, що у його найбільшої стратегічної загрози — Росії, таких обмежень мало.
Нагадаємо, раніше президент Франції Еммануель Макрон озвучив чотири основні гарантії безпеки, які сприятимуть встановленню в Україні тривалому миру. Французький лідер зазначив, що Київ за жодних обставин не може йти на територіальні поступки, не маючи жодних гарантій безпеки.