Двигуни китайського виробництва таємно постачаються через підставні компанії державному виробнику безпілотників у Росії під маркуванням "промислових холодильних установок", щоб уникнути виявлення після запровадження західних санкцій.
Як повідомляє агентство Reuters, такі постачання дозволили російському виробнику зброї IEMZ "Купол" збільшити виробництво ударного безпілотника "!Гарпія-А1", попри санкції Сполучених Штатів Америки та Євросоюзу.
У внутрішньому документі компанії "Купол", з яким ознайомилося агентство Reuters, зазначено, що підприємство підписало контракт з міноборони РФ на виробництво понад 6000 "Гарпій" цього року, порівняно з 2000 торік. У документі зазначається, що до квітня вже було поставлено понад 1500 безпілотників. Українська військова розвідка у своїй заяві Reuters повідомляла, що далекобійний безпілотник розгортається для атак на цивільні та військові цілі глибоко в межах території України, і Росія використовує близько 500 таких пристроїв щомісяця.
"Компанія "Купол" виробляє безпілотники "Гарпія", використовуючи китайські технології, зокрема двигуни L550E виробництва Xiamen Limbach Aviation Engine Co. Через місяць після повідомлення Reuters Європейський Союз та США запровадили санкції проти кількох компаній, що займаються виробництвом дронів, включно з Xiamen", — додає агентство.
Зазначається, що після запровадження санкцій нова китайська фірма під назвою Beijing Xichao International Technology and Trade почала постачати двигуни L550E компанії "Купол". Водночас у заяві для Reuters Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що йому невідомо про експорт деталей для безпілотників "Гарпія".
"Як США, так і ЄС неодноразово запроваджували санкції проти компаній у третіх країнах, зокрема у Китаї, які постачали Росії технології подвійного призначення. "Купол" перебуває під санкціями ЄС з грудня 2022 року, а США — з грудня 2023 року за свою участь в оборонному секторі Росії", — наголошує Reuters.
Раніше, а саме 15 липня, видання The Telegraph повідомляло, що Китай пообіцяв посилити свою підтримку Росії після того, як президент США Дональд Трамп пригрозив запровадити тарифи на торгівельних партнерів Москви. Як зазначає видання, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров провів зустріч в Пекіні з китайським лідером Сі Цзіньпіном.
Після зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим в Пекіні голова Китаю Сі Цзіньпін заявив, що дві країни повинні "зміцнити взаємну підтримку на багатосторонніх форумах". Окрім цього, видання зазначало, що міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що Китай не може дозволити собі програшу Росії у війні, оскільки боїться, що Вашингтон тоді перемикне свою увагу на Пекін, згідно з витоком інформації про зустріч з посадовцями ЄС.
Нагадаємо, за інформацією аналітиків американського Інституту вивчення війни, Росія просуває ідею, що Китай повністю поділяє дії Кремля щодо війни в Україні. При цьому Пекін публічно дотримується більш нейтральної події, ніж це подає Москва.
Додамо, що раніше Reuters повідомляло, що британська компанія BAE Systems розробляє нову зброю на базі безпілотника, щоб запропонувати військовим дешевший засіб боротьби з дронами. Це відповідь на виклики, які продемонструвала війна в Україні, де дрони стали ключовим елементом бойових дій.