Третя зустріч радників із питань національної безпеки та радників із зовнішньої політики щодо ключових принципів української Формули миру, яка тривала на Мальті з 28 по 29 жовтня, була зосереджена на питаннях ядерної, продовольчої та енергетичної безпеки, а також звільненні полонених, депортованих та відновленні територіальної цілісності України.
Про це за підсумками зустрічі повідомляє Офіс президента України.
У зустрічі взяли участь дипломати з 66 країн та міжнародних організацій. Зокрема, до неї долучилися делегації багатьох держав Азії, Африки, Латинської Америки.
Як розповів керівник Офісу президента та голова української делегації на Мальті Андрій Єрмак попередні консультації на рівні радників дали змогу сформувати загальне бачення передумов настання миру та безпечного повоєнного устрою світу. А за результатами зустрічей на рівні послів у Києві були напрацьовані конкретні плани реалізації пунктів Формули миру та створені міжнародні робочі групи, які зосередилися на технічних питаннях реалізації пунктів Формули.
"Та архітектура, яку ми з вами створюємо, може стати рішенням не лише для України. Це буде універсальна структура, яку можна й потрібно буде застосовувати будь-де, де виникне потреба в захисті миру та справедливості", — зазначив Єрмак.
На Мальті учасники саміту зосередилися на п'ятьох ключових пунктах "формули миру": "Ядерна та радіаційна безпека", "Продовольча безпека", "Енергетична безпека", "Звільнення всіх полонених і депортованих осіб" і "Відновлення територіальної цілісності України та світового порядку".
Зокрема, члени міжнародної робочої групи та міністр енергетики України Герман Галущенко презентували план щодо ядерної та радіаційної безпеки, який має на меті повне виведення російського військового та цивільного персоналу, зброї та обладнання з території Запорізької АЕС і передачу контролю над станцією Україні. План передбачає посилення ролі МАГАТЕ в контролі за дотриманням правил експлуатації ядерних установок, визначення технічних умов для безпечного повернення ЗАЕС під контроль України, вивчення механізмів відповідальності за невиконання міжнародно визнаного принципу ядерної безпеки.
Учасники зустрічі також розглянули план реалізації пункту щодо енергетичної безпеки, який передбачає розробку моделі енергетичної стійкості як частини спільної стратегії зменшення ризиків, спрямованої на запобігання порушенням енергетичної безпеки та будь-якій подальшій агресії з використанням енергії як зовнішнього важеля впливу.
Щодо продовольчої безпеки пропонуються міжнародні гарантії безперебійного постачання продовольства, зокрема за рахунок посилення захисту портової та логістичної інфраструктури України, а також маршрутів. План також пропонує страхувати судна.
План щодо повернення заручників і депортованих українців передбачає створення міжнародної моніторингової групи для збору інформації, отримання доступу до місць утримання та додаткові санкції проти Росії за порушення гуманітарного права. Також план передбачає тиск на Росію, щоб та допустила до полонених місії ООН та Міжнародний комітет Червоного Хреста.
Для досягнення цих цілей Україна пропонує:
Відомо, що вперше світ почув українську формулу миру на Всесвітньому економічному форумі у Давосі у січні цього року. Там її презентувала перша леді України Олена Зеленська. Тоді вона закликала світ об'єднатися проти російської агресії.
Українська формула миру передбачає 10 пунктів:
Нагадаємо, заступник міністра закордонних справ Микола Точицький пояснював, що українська влада обрала Мальту місцем проведення нової зустрічі з питань миру, адже ця країна активно підтримує всі мирні ініціативи Києва.
Варто відзначити, що у суботу, 28 жовтня, Україна розпочала переговори з Нідерландами щодо укладення двосторонньою угоди про безпекові гарантії. Зустріч між представниками двох країн проходить на Мальті.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими