"Повітряний бій" між пакистанськими та індійськими винищувачами, в результаті якого, за словами офіційних осіб, було збито п'ять індійських літаків, був одним із "наймасштабніших і найтриваліших у новітній історії авіації".
Про це повідомило CNN з посиланням на високопоставлені джерела в пакистанських силах безпеки.
За словами посадовця, у бою брало участь загалом 125 винищувачів, і жодна зі сторін не залишала свого повітряного простору. Він також повідомив, що обмін ракетними ударами іноді відбувався на відстані понад 160 км (100 миль). Жодна зі сторін не була готова відправити своїх пілотів через кордон через набагато менший повітряний бій у 2019 році.
Пілот індійських ВПС був збитий на території Пакистану і показаний на ТБ, перш ніж його повернули до Індії. За його словами, цього разу жодна зі сторін не хотіла приниження. За словами джерела, іноді індійським ВПС доводилося здійснювати кілька заходів на цілі. Пакистан зробив все можливе, щоб попередити мирних жителів у районах, які, на його думку, могли бути потенційними цілями, і що військовим вдалося звести до мінімуму жертви серед мирного населення, повідомило джерело.
Прем'єр-міністр Пакистану Шехбаз Шаріф пообіцяв відреагувати на удари Індії та контрольованого його армією Кашміром, які були завдані вранці в середу за місцевим часом. Те, що спричинить цю відповідь, може визначити, чи зможуть дві країни знайти вихід, чи виявляться втягнутими в конфронтацію, що загострюється.
Один із варіантів для Пакистану — оголосити про перемогу, вказавши на літаки, які він нібито збив. Цей варіант залежить від правдивості заяв Пакистану про те, що він збив п'ять літаків ВПС Індії, включно з трьома винищувачами Rafale французького виробництва.
"Якби справді були втрати для Індії, Пакистан міг би оголосити про перемогу, вказавши на збиті літаки, навіть якщо обставини не зрозумілі. Це дозволило б Пакистану стверджувати, що він завдав шкоди індійським військовим цілям", — сказав Мілан Вайшнав, старший науковий співробітник та директор програми Південної Азії у Фонді Карнегі за міжнародний мир.
Другий варіант — завдати власних ударів. Пакистан може вирішити, що хоче "відповісти тим же", оскільки деякі з ударів Індії припали на густонаселену провінцію Пенджаб у Пакистані, сказав Танві Мадан, старший науковий співробітник програми зовнішньої політики в Інституті Брукінгса. Або головнокомандувач пакистанської армії Сайєд Асім Мунір, який, як вважається, "напористіший", ніж його попередник Камар Джавед Баджва у 2019 році, коли востаннє стикалися Індія та Пакистан, може вирішити, що він хоче "підвищити ставки", сказав Мадан.
Однак, враховуючи, що Індія дала зрозуміти, що вона вживе заходів у відповідь, якщо наступний крок Пакистану зайде занадто далеко, Ісламабад може прийняти рішення обмежити заходи у відповідь "певним порогом", сказав Мадан.
Міністр оборони Пакистану Хаваджа Асіф заявив, що Ісламабад завдаватиме ударів тільки по військових цілях в Індії, а не по цивільних. Останні заяви Пакистану свідчать про те, що країна обмірковує виважену відповідь, сказав Мадан, додавши, проте, що не можна виключати жодних можливостей.
"Здебільшого на основі того, що ми бачили в попередні часи, це два раціональні гравці, які не хочуть більш масштабної війни. Обидва можуть втратити щось, якщо буде більш масштабний конфлікт", — йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, ввечері 6 травня Збройні сили Індії розпочали операцію "Сіндор", вдаривши по дев'яти об'єктах у Пакистані й окупованих Пакистаном штатах Джамму та Кашмір.
Унаслідок індійських ударів по Пакистану загинули вісім людей, серед них — дитина, щонайменше 38 осіб отримали поранення. Водночас Індія заявила про трьох загиблих цивільних через обстріл із боку Пакистану.
Водночас президент США Дональд Трамп назвав ескалацію між цими країнами "ганьбою", при цьому визнавши, що вони давно ворогують між собою.
Своєю чергою Міністерство закордонних справ України звернулося до Індії та Пакистану на тлі загострення ситуації між країнами. Відомство закликало держави сісти за стіл переговорів.