У п’ятницю, 24 квітня, видання Reuters оприлюднило текст мирного плану американського лідера Дональда Трампа щодо закінчення російсько-української війни. Після цього Україна та Європа запропонували Америці альтернативний документ.
Зокрема, агентство Reuters повний текст українсько-європейської угоди.
Основні положення документа
Припинення вогню
- Встановлення повного та безумовного припинення вогню в небі, на суші та на морі.
- Обидві сторони негайно починають переговори щодо технічної реалізації за участю США та європейських країн. Це відбувається паралельно з підготовкою порядку денного та модальностей для повної мирної угоди.
- Спостереження за припиненням вогню під керівництвом США та за підтримки третіх країн.
- Росія має беззастережно повернути всіх депортованих і незаконно переміщених українських дітей. Обмін усіх військовополонених (принцип "всіх на всіх"). Росія повинна звільнити всіх цивільних полонених.
Гарантії безпеки для України
- Україна отримує надійні гарантії безпеки, в тому числі від США (угода, подібна до статті 5), тоді як серед членів Альянсу немає консенсусу щодо членства в НАТО.
- Жодних обмежень для ЗСУ.
- Держави-гаранти будуть спеціальною групою європейських країн і охочих неєвропейських країн. Жодних обмежень щодо присутності, зброї та операцій дружніх іноземних сил на території України.
- Україна прагне до вступу в ЄС.
Територія
- Територіальні питання будуть обговорюватися і вирішуватися після повного і безумовного припинення вогню.
- Територіальні переговори починаються з основи лінії контролю.
- Україна відновлює контроль над Запорізькою АЕС за участю США, а також над Каховською дамбою.
- Україна має безперешкодний прохід по Дніпру та контроль над Кінбурнською косою.
Економіка
- США та Україна виконують угоду про економічне співробітництво/видобуток корисних копалин.
- Україна буде повністю відновлена та отримає фінансову компенсацію, в тому числі через російські суверенні активи, які залишатимуться замороженими, доки Росія не відшкодує збитки Україні.
- Санкції США, накладені на Росію з 2014 року, можуть поступово послаблюватися після досягнення сталого миру та відновлюватись у разі порушення мирної угоди.
Варто зауважити, що запропонований мирний план американського лідера на відміну від українсько-європейського передбачає визнання США де-юре контролю Росії над Кримом, а також визнання де-факто утримання Росією територій на півдні та сході України, які контролюють війська РФ.
Також в американському варіанті документа передбачається, що Україна матиме "надійні гарантії безпеки", а гарантами виступлять європейські та інші дружні держави. Проте Київ не прагнутиме вступити до НАТО.
Нагадаємо, раніше агентство Bloomberg заявляло, що Сполучені Штати Америки у межах свого мирного плану вимагатимуть від країни-агресорки Росії визнати право України на власну армію та оборонну промисловість.