Фото: Рixabay

Нацбанк змінює правила, щоб знизити попит на іноземну валюту: подробиці

Національний банк оптимізує низку валютних обмежень, щоб запобігти непродуктивному відпливу капіталу для захисту міжнародних резервів України та збереження стійкості валютного ринку. Зміни запроваджуються вже з 21 лютого 2024 року.

Про це йдеться на сайті Національного банку України. У регуляторі наголосили, з 21 лютого запрацюють зміни за низкою напрямів.

Уточнено умови купівлі валюти бізнесом

Нацбанк повідомив, що сьогодні для розрахунків у іноземній валюті бізнес має спочатку використовувати наявну в нього іноземну валюту, а далі, за необхідності, купувати її на валютному ринку України. Також підприємствам доступні валютні операції на умовах "своп" із купівлі-продажу іноземної валюти, якщо перша частина операції передбачає купівлю банком у клієнта іноземної валюти. Щоб ці операції не використовувалися для обходу чинних валютних обмежень, НБУ уточнює умови купівлі валюти підприємствами. 

"Так, з 21 лютого під час купівлі валюти бізнесом банки братимуть до уваги не лише кошти в іноземній валюті, розміщені на поточних та депозитних рахунках клієнта, а й інформацію про незавершені валютні операції клієнта з банками на умовах "своп", за якими здійснено першу частину операції (з продажу клієнтом іноземної валюти банку)", — пояснює Нацбанк.

З цією метою на дату купівлі іноземної валюти юридичним особам потрібно буде надавати банку інформацію про продану ним іноземну валюту за першою частиною валютних операцій на умовах "своп" (валюта, строк операції) за незавершеними угодами з банками. Вона надаватиметься додатково, разом з інформацією про наявні кошти в іноземній валюті на поточних та депозитних рахунках. 

Граничні строки розрахунків за експортними операціями

У Нацбанку пояснили, що наразі діє норма, відповідно до якої банки можуть завершити валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за експортними операціями після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар, якщо ці кошти переказувалися з-за кордону.

"Для того, щоб стимулювати повернення в Україну валютного виторгу за експорт товарів, НБУ уточнює особливості здійснення валютного нагляду банками. Починаючи з 21 лютого, банки матимуть змогу завершити валютний нагляд за відповідними операціями лише за умови, якщо кошти від нерезидента надійшли в іноземній валюті. Натомість перекази в гривнях не будуть підставою для завершення валютного нагляду банком", — йдеться у зведенні НБУ.

У регуляторі повідомили, що ті та інші зміни внесені постановою Правління Національного банку України від 20 лютого 2024 року №24 "Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18", що набирає чинності з 21 лютого 2024 року.

Раніше повідомлялось, що Національний банк України знову підвищив офіційний курс долара. Валюта досягла нового історичного максимуму. Єдина європейська валюта також зросла у ціні.

Нагадаємо, з початку 2024 року українці отримали понад сім мільярдів гривень банківських кредитів на розвиток бізнесу. Найчастіше програмою "Доступні кредити 5-7-9" користуються підприємства, що працюють у сфері сільського господарства.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Економіка, 21.02.2024 13:59