У жовтні 2023 року споживча інфляція в Україні в річному вимірі впала до 5,3%. Це найнижчий показник з грудня 2020 року.
Про це свідчать дані Державної служби статистики.
Держстат у жовтні також зафіксував зниження базової інфляції до 0,4% з 0,9% у вересні після перебування її в липні-серпні на нульовому рівні. З урахуванням того, що в жовтні 2022 року базова інфляція становила 1,9%, у річному вимірі за підсумками жовтня поточного року вона також знизилася до 6,8% з 8,4% за підсумками вересня, 10,0% — за підсумками серпня і 12,3% — за підсумками липня.
На споживчому ринку в жовтні найбільше зростання — на 14% і 10% — продемонстрували овочі та яйця, але вони все одно на 15-20% дешевші, ніж були у 2022 році. Натомість олія, цукор та фрукти впали у ціні. Також здешевшав хліб і хлібопродукти.
Варто додати, що до повномасштабної війни інфляція на рівні 5% розглядалась Нацбанком як оптимальна у середньостроковій перспективі.
Зараз зниження дієвості ринкових інструментів та висока невизначеність в умовах повномасштабних бойових дій унеможливлюють здійснення традиційної монетарної політики, тому поки що НБУ не ставить собі цілей з інфляції.
Інфографіка: Державна служба статистики
Нагадаємо, на презентації бюджету-2024 у парламенті міністр фінансів Сергій Марченко наголосив, що наступного року в Україні інфляція очікується на рівні 9,7%. Тобто зростання цін в Україні продовжуватиметься, проте його темпи значно знизяться порівняно, наприклад, з 2022-го, коли річна інфляція сягала 26,6%. Також очікується зниження офіційного рівня безробіття із майже 19% до 13,4%.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими