Фото: Wikipedia

Вчені вперше у світі запліднили носорога за допомогою ЕКЗ: чому це важливо

Науковці здійснили перше у світі штучне запліднення носорогів. Процедуру провели з південним білим носорогом.

Про це повідомляє видання BBC.

За словами науковців, на сьогодні у світі залишилося лише два північних білих носороги. Це дві самки: 30-річна Наджін та її 19-річна донька Фату. Обидвох охороняють в заповіднику Ол-Педжета в Кенії. Проте колись північні білі носороги водилися по всій центральній Африці, але дику популяцію знищили браконьєри. Вони полювали на тварин заради рогу.

Відтак, щоб цей вид носорогів не вимер остаточно, було вирішено провести штучне запліднення. Експерименти розпочали з близькоспорідненого підвиду — південних білих носорогів. Вони налічують тисячі особин і вважаються прикладом успішної природоохоронної діяльності.

"Нам вдалося перше успішне перенесення ембріона носорогу. Тепер вважаємо, що надалі вдасться використовувати цей метод, щоб врятувати від вимирання північних білих носорогів, а надалі й інші види", — каже співавторка дослідження Сюзанна Хольце.

Наголошується, що міжнародна група дослідників з BioRescue у вересні 2023 року перенесла два ембріони південного носорога сурогатній матері. Однак вагітна самка померла від інфекції, коли плоду було 70 днів. Попри це, науковці вважають, що настання такої вагітності є доказом того, що метод працює і може врятувати північного білого носорога.

"Ця маленька дитина є доказом усього. Ін’єкція сперми, запліднення, рідкий азот, розморожування — цього ніколи не робили для носорогів. З людьми простіше, а тут ми працюємо з ссавцем вагою понад дві тонни", — зазначив керівник проекту BioRescue і професор Інституту дослідження зоопарків і дикої природи Лейбніца Томас Гільдебрандт.

До травня або червня 2024 року вчені планують імплантувати перший ембріон північного білого носорога. Їх уже створили з використанням сперми, яку зібрали від уже мертвих самців, і яйцеклітин, які взяли у Фату. Дитинчат буде виношувати сурогатна матір в Кенії. Наразі є 30 ембріонів, яких зберігають в рідкому азоті при температурі -196ºC у Берліні та Кремоні. 

Носорогу, який виношуватиме вагітність протягом 16 місяців, введуть ембріон через анальний отвір. Якщо все мине успішно, це буде перший північний білий носоріг, який народився з 2000 року. Науковці хочуть, щоб дитинча носорога народилося, поки ще живі Наджін і Фату, аби зберегти соціальну комунікацію цього підвиду. Вчені прагнуть, щоби маля могло перейняти мову і поведінку від двох останніх північних білих носорогів.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Зальцбурзькому зоопарку в Хелльбрунні носоріг напав на 33-річну доглядачку, коли вона виконувала свою роботу у вольєрі. Жінка померла на місці події.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Технології і наука, 26.01.2024 04:42