Фото: Pexels

Навчальний рік 2023: що зміниться для українських школярів з 1 вересня

Війна суттєво вплинула на освітній процес в Україні. У зв'язку з цим на школярів з 1 вересня чекають певні зміни.

Про п'ять основних нововведень у школах повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та Міністерство освіти та науки.

Скільки триватиме навчальний рік

Кабінет міністрів України затвердив постанову про початок нового навчального року. Так, у 2023 році школярі підуть до школи 1 вересня. Триватиме навчання до 28 червня 2024 року.

Шмигаль заявив, що обласні військові адміністрації за участю засновників закладів освіти повинні забезпечити організацію початку навчального року залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці.

Також прем'єр-міністр додав, що питанням безпеки навчального процесу мають опікатися місцеві органи влади, і для цього виділений відповідний фінансовий ресурс.

Формат навчання для дітей за кордоном

В Україні вводять нову форму навчання у вибраних дистанційних школах у кожній з областей. Учні, які перебувають за кордоном, вивчатимуть український компонент шкільної програми. Він займатиме 6-8 годин на тиждень. Інші предмети вони зможуть опанувати в школах країн, де наразі проживають. Цю частину навчання їм зарахують автоматично.

Новий шкільний предмет

В Україні планують внести зміни до одного зі шкільних предметів. Йдеться про дисципліну Захист України.

Міністр освіти й науки України Оксен Лісовий заявив, що у цей шкільний предмет додадуть домедичну допомогу, мінну безпеку, керування дронами та орієнтування на місцевості.

Він зауважив, що якісна домедична допомога, мінна безпека, керування дронами та орієнтування на місцевості — це те, на що сьогодні є запит.

"З вересня плануємо запустити пілот проєкту оновленої дисципліни — реалізовуватимемо у школах з різних областей. На основі відгуків учителів і учнів, що братимуть участь у пілоті, програма дисципліни буде фіналізована", — наголосив він.

Чиновник зазначив, що спершу буде проведено навчання для вчителів. Для цього до співпраці будуть залучені міжнародні та громадські організації, які досвідчені у навчанні дорослих.

Вибір формату навчання у школах

Українські школи працюватимуть у трьох форматах навчання, залежно від того, який рівень захисту має будівля. Загалом МОН пропонує три формати навчання: очну, змішану та дистанційну. Вони залежатимуть від захисних можливостей будівлі. Рішення про те, у якій формі відбуватиметься навчання, ухвалюватимуть обласні військові адміністрації та засновники закладів освіти.

  • Очна форма можлива за умови, що захисне укриття будівлі може вмістити усіх учасників навчального процесу. В іншому випадку — можна організувати навчання позмінно.
  • Змішана форма охопить очні та дистанційні заняття. Наприклад, практичні та лабораторні заняття відбуватимуться офлайн, а лекційні — онлайн.
  • Дистанційне навчання, відповідно, означає, що діти комунікуватимуть із вчителями у віддаленому режимі.

При цьому у Міносвіти наголошують, що для початкової школи, за можливості, необхідно організувати очне навчання для соціалізації дітей. Форма навчання в одному населеному пункті може змінюватися упродовж року залежно від безпекової ситуації.

Заборона телефонів

З 1 вересня у школах Львова ініціюватимуть заборону для учнів використовувати мобільні телефони. Це рішення ухвалено для того, щоб створити умови для спілкування дітей з однолітками та уникнути зайвого відволікання від навчального процесу. Важливо, що в кожній школі буде свій формат, як це працюватиме.

За інформацією Львівської міської ради, це не стосуватиметься навчального процесу чи випадків, коли потрібно зв’язатися з батьками. Це важливо, щоб контролювати кількість часу, який діти проводять в телефоні. 

Нагадаємо, раніше міністр освіти Оксен Лісовий пояснив, як організувати навчання дитини в умовах постійних тривог. Він вважає, що не варто змушувати учня йти на перший урок до школи після нічної повітряної тривоги.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 01.09.2023 08:00