Наприкінці 2024 року відбулося зростання чистого продажу валюти Національним банком України. Проте ця тенденція "не є вісником апокаліпсису".
Таку заяву зробив директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський, пише "Економічна правда".
Україна отримує від міжнародних партнерів більшу частину ресурсів на фінансування дефіциту бюджету у валюті. Проте витрачаються бюджетні ресурси переважно в гривні, яку уряд отримує від НБУ.
"Якщо врахувати обсяги видатків бюджету й міжнародної допомоги, а також значні потреби країни в умовах війни та сезонність видатків, то зростання чистого продажу валюти Нацбанком у грудні не виглядає вісником апокаліпсису", — заявив він.
У грудні 2024 року Україна отримала від міжнародних партнерів близько 9,5 мільярда доларів, які значною мірою також спрямовувалися на фінансування бюджетних видатків, а чистий продаж валюти НБУ становив 5,3 мільярда доларів.
До того ж торік НБУ впровадив масштабний пакет пом’якшення валютних обмежень, що частково збільшив попит на валюту, водночас суттєво полегшив умови ведення бізнесу в Україні.
"Надходження міжнародної допомоги у 2024 році, зокрема і в грудні, не лише компенсувало продаж валюти НБУ та виплати за зовнішнім боргом країни, а й дало змогу наростити міжнародні резерви", — поінформував Лепушинський.
У грудні на готівковому сегменті валютного ринку чистий попит зберігався на рівні попереднього місяця, а різниця між готівковим та офіційним курсами становила близько 1%. Загалом упродовж 2024 року вдалося суттєво посилити зв’язок між готівковим та безготівковим ринком. З одного боку, наслідком цього є те, що послаблення офіційного курсу гривні впливає на відповідне послаблення курсу на готівковому ринку.
Нагадаємо, базова інфляція в грудні 2024 року порівняно із попереднім місяцем прискорилася до 1,3%, за рік у цілому — 10,7%. Цей показник перевищив траєкторію прогнозу. Така статистика призвела до того, що ціни на продукти та деякі послуги зросли.