1 149 день війни
Особовий склад
937 440
Танки
10 654
Артилерія
26 442
Літаки
370
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 135
Крилаті ракети
3 145
Гелікоптери
335
БпЛА
32 925
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,37
41,6
44,61
45
ООН: материнська смертність у світі знизилася на 40%, але є нюанс
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

ООН: материнська смертність у світі знизилася на 40%, але є нюанс

Організація Об’єднаних Націй зафіксувала зниження рівня материнської смертності на 40% з 2000 по 2023 рік. Цього вдалося досягти переважно завдяки кращому доступу до базових медичних послуг, але прогрес перебуває під загрозою.

Як зазначили у звіті ООН "Тенденції материнської смертності", існує загроза серйозного погіршення ситуації через безпрецедентні скорочення гуманітарної допомоги у світі.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, внаслідок скорочення фінансування у світі порушуються ланцюги постачання життєво необхідних ліків. Зокрема, йдеться про медикаменти для лікування кровотеч, прееклампсії та малярії, які є основними причинами материнської смертності.

Статистика

Так, виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел зауважила, що скорочення глобального фінансування охорони здоров’я ставить під загрозу життя вагітних жінок. Особливо у вразливих країнах, обмежуючи їхній доступ до необхідної допомоги. 

"Світ повинен терміново інвестувати в акушерок, медсестер і працівників охорони здоров’я, щоби кожна мати й дитина мали шанс вижити", — наголосила Рассел.

У звіті ООН йдеться, що наразі жінки мають більше шансів пережити вагітність і пологи, ніж будь-коли раніше. Проте темпи покращення суттєво уповільнилися після 2016 року. У 2023 році приблизно 260 тисяч жінок померли внаслідок ускладнень, пов’язаних із вагітністю або пологами — це приблизно одна смерть кожні дві хвилини. Світова медицина відстає від своїх цілей щодо материнського здоров’я. Щоб досягти бажаного результату до 2030 року, рівень материнської смертності має знижуватися на 15% щорічно, а це удесятеро швидше, ніж зараз (1,5%).

"Окрім забезпечення доступу до якісної акушерської допомоги, критично важливо зміцнити базове здоров’я та репродуктивні права жінок і дівчат, які визначають їхні шанси на безпечну вагітність і пологи", — додав генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус.

Окрім цього, у звіті ООН вперше представили глобальну оцінку впливу пандемії COVID-19 на виживання матерів. У 2021 році через пандемію померли 40 тисяч жінок. Таке зростання пояснюють не лише з безпосередніми ускладненнями від коронавірусу, але й з масштабними перебоями в роботі системи акушерства.

Попри загальне зниження материнської смертності на 40%, лише три регіони ООН досягли суттєвого зниження після 2015 року. Йдеться про Африку на південь від Сахари, Австралію і Нову Зеландію, а також Центральну й Південну Азію. Втім, африканський регіон на південь від Сахари, попри значний прогрес, залишається регіоном із найвищим рівнем материнської смертності. Так, приблизно 70% смертей вагітних жінок від глобальної кількості у 2023 році припадають саме на цей регіон. Високі показники бідності та конфлікти продовжують поглиблювати кризу.

Водночас після 2015 року прогрес у подоланні материнської смертності зупинився у п'яти регіонах:

  • Північна Африка й Західна Азія;
  • Східна та Південно-Східна Азія;
  • Океанія (без Австралії та Нової Зеландії);
  • Європа і Північна Америка;
  • Латинська Америка і Карибський басейн.
Статистика

За даними ООН, найвищі ризики мають вагітні жінки, які живуть у зонах гуманітарних криз і конфліктів. Майже дві третини всіх материнських смертей зараз припадають на країни, що постраждали від нестабільності або війни. Найгірші показники — в Чаді та Центральноафриканській Республіці, Нігерії, Сомалі та Афганістані.

Нагадаємо, раніше науковці створили детальну картину змін, які відбуваються в організмі жінки під час та після вагітності. З’ясувалося, що понад 50% показників не приходять у норму протягом першого місяця після народження дитини.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама