Фото ілюстративне. Джерело: kurs.com.ua

Працюють на російську пропаганду: сервіси Yandex – кандидати на санкції

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло низку дочірніх компаній Yandex у перелік кандидатів на санкції. Компанія працює в Росії та сплачує значні податки до держбюджету агресора.

Про це повідомили на сайті НАЗК. В агентстві зазначили, що сервіси Yandex давно працюють на російську пропаганду та тісно співпрацюють із ФСБ, надаючи їм доступ до масиву приватних даних користувачів.

Елемент обслуговування російської влади

"Важливо, що йдеться не про одну компанію Yandex, а про низку сервісів, як внутрішньоросійських, так і міжнародних. Її співзасновник Аркадій Волож ще в червні 2022 року потрапив до санкційних списків ЄС через його фінансову підтримку уряду Росії. У серпні 2023 він уперше від початку повномасштабного вторгнення зробив публічну заяву із засудженням війни проти України та прибрав зі своєї біографії в інтернеті все, що пов’язане з його роботою в Росії. Одразу після заяви він подав прохання до Євросоюзу щодо зняття з нього санкцій та щодо відновлення роботи позаросійських яндекс-сервісів (наприклад, Yangoo)", — йдеться в повідомленні.

НАЗК наводить слова Воложа, який наголосив, що останніми роками компанія "Яндекс" зазнала тиску з боку російської влади. Проте в агентстві запевняють, що компанія давно та добровільно співпрацювала із Кремлем. Зокрема, 2009 року "Яндекс" продав за 1 євро державному російському "Сбербанку" одну так звану золоту акцію (актив, що дає широкі повноваження щодо контролю за пакетами акцій підприємства).

Також співзасновник "Яндекса" після анексії Криму неодноразово відвідував особисті зустрічі з Путіним. Вони зустрічалися на заходах щодо розробки штучного інтелекту 2017 року та щодо IT-інвестування 2020-го. Також 2017 році "Яндекс" за вказівкою влади відключив електронні гаманці російським опозиціонерам.

"Яндекс не став "залежними від держави", а від самого початку створювався як один з елементів обслуговування інтересів російської влади. Він залишається потужним інструментом пропаганди нарівні з російськими телеканалами. Масиви даних "Яндексу" зберігаються у трьох великих дата-центрах, які розташовані в Росії. До них має цілодобовий доступ ФСБ, при цьому цілком офіційно. Я думаю, всі ми розуміємо, що про безпеку персональних даних тут не може йтися", — зазначив голова НАЗК Олександр Новіков.

Докладніше про небезпеку сервісів "Яндексу"

  • "Яндекс-поиск", що працює за налаштованими алгоритмами, які видають на перших сторінках потрібну кремлю інформацію, до видачі не потрапляє критика влади або правдива інформація про війну проти України.
  • "Яндекс-деньги", що на 75% належить "Сбербанку" Росії, має всі дані про онлайн-переміщення грошей користувачів.
  • "Яндекс-еда" і "Яндекс-такси", що мають дані про домашні та робочі адреси клієнтів, їхній робочий розклад, переміщення протягом дня, адреси шкіл і дитсадків, звідки клієнти забирають своїх дітей.
  • Одними з найнебезпечніших сервісів є "Яндекс-карты" і "Яндекс-навигатор", якими після вторгнення деякі українські водії продовжують користуватися за допомогою VPN. Через них, серед іншого, росіяни можуть отримати дані про рух військової техніки та про режимні об’єкти на території України.

Ці сервіси досі доступні для завантаження на платформах App Store та Google Play у світі.

Маючи доступ до трекінгу імен, платіжних карток і адрес, "Яндекс" може передавати інформацію, наприклад, про людей, які приїжджають на роботу до держустанов або до посольств інших країн. Сервіс "Яндексу" Yango (таксі, доставлення їжі), що працював у 16 країнах за межами Росії, обмежила та заборонила влада декількох держав із міркувань безпеки. Це зробили уряди Латвії, Естонії, Британії, Франції та Казахстану.

"Від політичного режиму держави-агресора за кураторство над "Яндексом" відповідали Владислав Сурков (перебуває під санкціями США, ЄС, Великої Британії, України, Канади, Швейцарії та Австралії), а згодом В’ячеслав Володін (перебуває під санкціями США, ЄС, Великої Британії, України, Канади, Швейцарії, Австралії, Японії та Нової Зеландії)", — зазначили в агентстві.

НАЗК вже подало пропозиції щодо застосування санкцій проти "яндексівських" компаній до Служби безпеки України та до інших відповідальних органів.

Нагадаємо, 3 жовтня національне агентство з питань запобігання корупції внесло до переліку міжнародних спонсорів війни три найбільші китайські нафтогазові компанії: China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum Corporation (CNPC). Вони продовжують реалізовувати спільні проекти з Росією та фінансувати стратегічну галузь окупантів сплатою податків.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Війна, 05.10.2023 13:12