Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький знову різко звернувся до президента України Володимира Зеленського. Польський урядовець закликав "не забувати" про допомогу Варшави.
Заяву Моравецького цитує Dziennik Gazeta Prawna. Гучну заяву він зробив на з'їзді партії "Право і справедливість" у Катовіце.
"Там, де йдеться про інтереси польського фермера, ми не будемо питати думку когось у Берліні чи Брюсселі. Ми діємо на благо польського сільського господарства. Ми будемо захищати польське сільське господарство від українських агроолігархів", — цитує його
Також прем'єр відреагував на виступ Зеленського в ООН.
"Я розумію, що він зараз думає, що у нього буде тісний союз з Німеччиною. Дозвольте попередити вас, що Німеччина завжди буде прагнути до союзу з росіянами через голови країн Центральної Європи. Це Польща прийняла під свої дахи кілька мільйонів українців, це поляки вітали українців, це ми найбільше допомагали в той час, коли німці хотіли послати в обложений Київ п'ять тисяч касок. Не варто забувати про це, президент Зеленський", — сказав він.
У травні Європейський Союз дозволив п'ятьом сусіднім з Україною країнам заборонити продаж української пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику на внутрішньому ринку, дозволивши при цьому транзит таких вантажів для експорту в інші країни.
Термін дії заборони закінчися 15 вересня. Тож Україна розраховувала, що всі обмеження Єврокомісії на український аграрний експорт скасують якраз цього дня. Проте Угорщина, Польща, Румунія та Словаччина виступили за продовження заборони Європейським Союзом імпорту українського зерна на їхню територію до кінця року. Польська влада вважає, що забороною на імпорт зерна та іншої сільськогосподарської продукції з України захищають вітчизняний аграрний сектор.
У МЗС України наголосили, що односторонні обмеження на український імпорт не відповідають "духу і букві" Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом та принципам і нормам Єдиного ринку ЄС. Тож Україна подалі скаргу у Світову організацію торгівлі. Через це питання виникли певні непорозуміння між Україною та Польщею у двосторонніх відносинах.
Нагадаємо, що український уряд пропонує Європейському Союзу і країнам-сусідам компромісний сценарій щодо імпорту зерна. Європейська комісія вже отримала від України план дій щодо контролю за експортом чотирьох груп агротоварів.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що, попри запропонований компроміс, Україна буде позиватися у Світову організацію торгівлі проти Польщі, Угорщини та Словаччини через односторонні обмеження на імпорт української агропродукції. Однак, за його словами, потрібно шукати вихід зі ситуації.
У Брюсселі 28 вересня відбулося засідання координаційної платформи з питань імпорту української сільськогосподарської продукції. Польща та Угорщина не брали участь у цій зустрічі.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими