Верховна Рада 9 листопада ухвалила в цілому закон про державний бюджет на 2024 рік. Відповідне рішення підтримали 276 народних обранців.
Народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк повідомив, що за фракціями голоси розподілилися наступним чином:
Фото: Telegram-канал Ярослав Железняк
Після ухвалення парламенту документ мають підписати спікер парламенту та президент України. Тільки тоді Бюджет-2024 буде офіційно опублікований та набуде чинності.
На презентації Бюджету-2024 у парламенті міністр фінансів Сергій Марченко наголосив, що наступного року в Україні не запускатимуть "друкарський верстат", навіть всупереч рекордним витратам.
"Я впевнений, що Адміністрація Байдена знайде вихід з фінансування України. Вона для нас важлива, тому що це грантова підтримка. Ні про яке емісійне фінансування не йдеться, ми знайдемо можливість профінансувати потреби коштом зовнішньої допомоги", — зауважив Марченко.
Водночас перед остаточним ухваленням до держбюджету було внесено деякі правки, зокрема:
Однак, попри те, що доходи бюджету збільшили на 22 мільярди гривень — до 1,768 трильйона гривень, видатки залишилися на максимальному за всю історію України рівні — 3,35 трильйона гривень. Дефіцит бюджету, відповідно, вдалося скоротити також на 22 мільярди гривень — до 1,57 трильйона гривень. Зовнішні кредити зменшили на 103,5 мільярди гривень.
Проте Україна планує взяти в борг за кордоном у 2024 році 1,5 трильйона гривень. Зменшення зовнішніх запозичень частково перекрили шляхом збільшення внутрішніх на 81,4 мільярда гривень.
"Таким чином, зовнішні запозичення у 2024 році становитимуть 100 відсотків загального обсягу надходжень", — йдеться у пояснювальній записці до проекту бюджету.
Держава також братиме борги й на внутрішньому ринку: випускатиме власні боргові папери (облігації внутрішньої держпозики). Відомо, що їх продають, потім повертають покупцям гроші з відсотками. Але отримані кошти витратять лише на обслуговування внутрішнього боргу. Загалом у 2024-му належить витратити:
Також міністр фінансів наголосив, що Україна вже закладає до бюджету надходження від міжнародних партнерів на 31,9 мільярда доларів. Це, зокрема, 5,4 мільярда доларів від МВФ, 8,5 мільярда доларів від США, 18 мільярдів доларів від ЄС.
"Однак це ще не вся сума — загалом потрібен 41 мільярд доларів. Те що залишилось (9,1 млрд мільярда доларів) шукатимуть у переговорах з урядами Канади, Норвегії, Японії та Південної Кореї. Ще трохи — Світовий банк", — повідомив нардеп Ярослав Железняк.
Інфляція очікується на рівні 9,7%. Тобто зростання цін в Україні продовжуватиметься, проте його темпи значно знизяться порівняно, наприклад, з 2022-го, коли річна інфляція сягала 26,6%. Також очікується зниження офіційного рівня безробіття із майже 19% до 13,4%.
Крім цього, в Україні наступного року прогнозується підвищення зарплат. Середня зарплата, згідно з бюджетними розрахунками, становитиме 21 809 гривень. У бюджеті також закладено підвищення мінімальної зарплати. У 2024 році її підвищать у січні з 6700 до 7100 гривень та у липні — до 8000 гривень.
Крім того, переглядатиметься і прожитковий мінімум. Зокрема, до нього прив'язані аліменти, пенсії, ряд виплат, субсидії тощо. Наприклад, мінімальна пенсія збільшиться з 2093 до 2361 гривні.
Пріоритетне фінансування у держбюджеті-2024 передбачено на потреби оборони. Відтак, Міноборони отримає 1,155 трильйона гривень, а також:
Також більш ніж по 7 мільярда гривень передбачено на витрати Мінстратегпрому та Держспецзв'язку (7,87 мільярда гривень та 7,27 мільярда гривень відповідно). СБУ отримає 34,82 мільярда гривень, а апарат МВС — 14,08 мільярда гривень.
Нагадаємо, за інформацією Міжнародного валютного фонду після вторгнення Російської Федерації в Україну економічне зростання нашої держави впало на 29%. Проте у 2023 році триває поступове економічне відродження. За даними експертів, зростання ВВП України до кінця року може скласти від 1-3%.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими