Заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов заявив, що питання ратифікації Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду варто порушувати лише після перемоги у війні проти Росії.
Відповідну заяву Смирнов зробив у Києві в кулуарах міжнародної конференції "Міжнародний трибунал за злочин агресії проти України", передає "Інтерфакс-Україна".
"Я не порушував би наразі питання підписання Римського статуту. Поясню чому. Тому що не в нас, а в абсолютній більшості наших військових хтось поселив певні страхи того, що в разі ратифікації Римського статуту наші військові можуть бути піддані кримінальному переслідуванню з боку Міжнародного кримінального суду", — пояснив Смирнов.
Водночас посадовець наголосив, що насправді МКС може переслідувати громадян України й без ратифікації Римського статуту, оскільки Україна дала суду право розслідувати злочини на своїй території.
"Підходити до ратифікації Римського статуту наразі треба обережно, чітко давши відповідь на декілька запитань: навіщо це робити наразі, під час війни без відповідної роз'яснювальної роботи серед військових, що ратифікація не становить для них якихось нових відкриттів. Друге питання — навіщо це Україні", — наголосив він.
Смирнов також зауважив, що низка країн, зокрема й США, узагалі не ратифікували Римський статут.
"Вважаю, що питання вивчення доцільності ратифікації Римського статуту варто перенести на час — після перемоги України", — підсумував Смирнов.
Міжнародний договір, що заснував Міжнародний кримінальний суд. Ухвалений на дипломатичній конференції в Римі 17 липня 1998 року та набрав чинності з 1 липня 2002 року. Станом на вересень 2019 року Римський статут підписали всього 155 держав (Україна — 20 січня 2000 року), але ратифікували 123 держави. Не підписали та не ратифікували його Китай, Індія, Білорусь, Туреччина, Казахстан й деякі інші країни. Росія та США підписували статут, але згодом відкликали підпис.
Римський статут встановлює основи функціонування МКС та визначає його юрисдикцію щодо найважливіших міжнародних злочинів, таких як геноцид, військові злочини, злочини проти людяності. Україна визнала юрисдикцію МКС з двох питань заявами Міністерства закордонних справ України, поданими 17 квітня 2014 року щодо справ Майдану і 8 вересня 2015 року щодо злочинів проти людяності і воєнних злочинів, вчинених на її території. Наприкінці березня 2022 року правнича спільнота України запустила інформаційну кампанію із закликом до ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду. На важливості ратифікації цього документу для України наголосили в організації Human Rights Watch наприкінці квітня того ж року.
Нагадаємо, Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт диктатора Володимира Путіна та уповноваженого президента Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Тепер російський президент Володимир Путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину — незаконної депортації та переміщення українських дітей. Його мають заарештувати за межами Росії та передати до міжнародного суду.
У Міністерстві зовнішніх справ Росії відреагували на видачу Міжнародним кримінальним судом ордера на арешт Путіна. Там заявили, що ці документи не мають жодного значення.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими