1 247 день війни
Особовий склад
1 046 270
Танки
11 046
Артилерія
30 746
Літаки
421
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 199
Крилаті ракети
3 533
Гелікоптери
340
БпЛА
47 638
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
Reuters: Москва зуміє обійти санкції ЄС, які мали б вдарити по нафтових доходах Росії
Фото ілюстративне. Джерело: Pixabay

Reuters: Москва зуміє обійти санкції ЄС, які мали б вдарити по нафтових доходах Росії

Останні зусилля Європейського Союзу щодо обмеження доходів Росії від нафти навряд чи завдадуть серйозної шкоди військовим зусиллям Москви, залишаючи погрозу президента США Дональда Трампа щодо вторинних санкцій одним із небагатьох економічних важелів тиску на Кремль.

Про це повідомляє Reutrers.

Як зазначає видання, 18 липня ЄС узгодив 18-й пакет санкцій проти Росії, який, за словами глави зовнішньої політики ЄС Кайї Каллас, є одним із найсильніших на сьогодні.

Пакет знижує граничну ціну на російську нафту з 60 до 47,60 доларів за барель, а це означає, що постачальники та страхові компанії, які прагнуть уникнути санкцій, не можуть обробляти покупки, здійснені вище цього рівня. Нове обмеження, яке набуває чинності 3 вересня, також містить механізм, який гарантує, що воно завжди буде на 15% нижчим за середні ціни на російську нафту.

"Значним новим доповненням є заборона на імпорт продуктів перероблення нафти, виготовлених з російської сирої нафти. Заборона, яка, ймовірно, набуде чинності наступного року, має на меті закрити лазівку, що виникла після того, як ЄС призупинив більшу частину імпорту російської сирої нафти та продуктів перероблення після вторгнення Москви в Україну в лютому 2022 року", — йдеться у повідомленні.

Ці дії призвели до різкого зростання європейського імпорту палива, зокрема дизельного пального та авіаційного пального, з Китаю, Індії та Туреччини. Однак ефективність цих початкових заходів була обмеженою, оскільки нафтопереробні заводи в цих трьох країнах різко збільшили імпорт російської сировини через знижки, створені обмеженням цін.

Зрештою, найбільше від нової заборони, ймовірно, постраждає Індія, на яку, згідно з даними Kpler, минулого року припадало 16% імпорту дизельного пального та авіаційного палива до Європи. Російська сира нафта також становила 38% імпорту сирої нафти до Індії у 2024 році.

"Нова заборона звільнить країни, які є чистими експортерами сирої нафти, а це означає, що найбільшими бенефіціарами нового обмеження, ймовірно, будуть виробники країн Перської затоки з великими нафтопереробними підприємствами, такі як Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати та Кувейт, які могли б компенсувати збитки індійських нафтопереробних заводів та експортувати більше палива до Європи", — пише Reuters.

Західні санкції проти нафтового сектору Росії з 2022 року були ретельно розроблені, щоб уникнути серйозного цінового шоку на енергоносії, водночас прагнучи обмежити доходи Москви, третього за величиною експортера нафти у світі. В останньому пункті вони не були надто успішними.

Доходи Росії від експорту сирої нафти та нафтопродуктів досягли 192 мільярдів доларів у 2024 році, що значно перевищує її оборонний бюджет у 110 мільярдів доларів того року. Для порівняння, доходи від експорту нафти склали 225 мільярдів доларів у 2019 році.

Хоча експорт нафти з Росії дещо скоротився в червні до 7,23 мільйона барелів на день, дохід зріс на 800 мільйонів доларів з травня до 13,6 мільярда доларів завдяки вищим світовим цінам на нафту, згідно з оцінками Міжнародного енергетичного агентства. Частково це відображає той факт, що Росія знайшла деякі обхідні шляхи, зокрема розробку величезної та непрозорої мережі танкерів, страхових та платіжних схем, які дозволяють їй експортувати свою нафту вище встановленої ціни.

Згідно з останнім пакетом заходів ЄС, під санкції також запроваджено ще 105 танкерів за ухилення від початкового обмеження ціни, на додаток до 342, що вже санкціоновані.

Але Москва, ймовірно, знайде способи уникнути найгірших наслідків нових санкцій, можливо, розширивши тіньовий флот або ще більше приховуючи походження своєї нафти за допомогою таких заходів, як перевезення з судна на судно в середньому океані.

Щобільше, Індія та Китай, ймовірно, продовжуватимуть купувати російську нафту зі знижкою, щоб виграти свої внутрішні ринки, водночас перенаправляючи експорт палива, який раніше спрямовувався до ЄС, на нові ринки. Тож, хоча на папері нове обмеження цін може сукупно зменшити доходи Росії від нафти, насправді нові заходи ЄС навряд чи перекриють фінансову життєву силу Москви.

Нагадаємо, 21 липня Велика Британія запровадила нові санкції проти 135 танкерів тіньового флоту Росії та ще двох компаній. Вони пов'язані з діяльністю тіньового флоту країни-агресорки.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама