Через повномасштабну агресію Російської Федерації економіка України зазнає величезних збитків. Проте за останні два роки Україна все ж таки зуміла адаптуватися до умов війни, і міжнародні організації навіть почали обережно прогнозувати економічне зростання.
Звіт про те, як змінилася економічна ситуація в Україні за останній рік, опублікував портал "Слово і діло".
У 2022 році ВВП пережив найглибше падіння за всю історію незалежності — скоротився на 29,1%. Причиною стало повномасштабне вторгнення РФ, яке призвело до руйнування логістики та масової міграції.
У 2023 році українська економіка відновила зростання. В Нацбанку очікують, що за підсумками року воно становитиме 4,9%.
У вересні 2023 року вона склала 7,1% річних проти 24,6% у вересні 2022-го. За підсумками минулого року інфляція в Україні становила 26,6%, а вже цього року Нацбанк прогнозує 5,8%.
Станом на 8 листопада офіційний курс гривні до долара становить 36,03 гривень. Рівно рік тому долар коштував 36,56 гривні. Зазначимо, що офіційний курс почав змінюватися після запровадження 3 жовтня керованого гнучкого курсу гривні.
Інфографіка "Слово і діло"
З 27 жовтня в Україні облікову ставку знижено до 16% річних. Очікується, що у грудні облікову ставку буде знижено ще на один процентний пункт. Після початку війни НБУ встановив облікову ставку на рівні 25% (з 10%). Цього року її знижували до 22%, згодом до 20%, тепер до 16%.
За дев'ять місяців 2023 року товарообіг склав 73,7 мільярда доларів. Цей показник майже такий, як за січень-вересень 2022-го — 72,3 мільярда доларів.
Варто додати, що цього року в Україну найчастіше ввозили автомобілі, обладнання та транспорт, продукцію хімічної промисловості та паливно-енергетичні товари.
Порівняно з минулим роком зріс дефіцит державного бюджету України — до 900 мільярдів гривень проти 638,7 мільярда за підсумками січня-жовтня 2022 року. Також зріс обсяг державного та гарантованого державою боргу — 133,62 млрд доларів на кінець вересня. Минулого року він становив 98,1 мільярда.
Нагадаємо, Україна наступного року може потрапити в економічну кризу без фінансової підтримки з боку країн-партнерів. У бюджеті може утворитися "дірка" на суму близько 29 мільярдів доларів.
Додамо, що 12 жовтня аналітики Міжнародного валютного фонду оприлюднили новий прогноз про стан української економіки. Експерти вважають, що показники зростання цієї сфери до кінця 2023 року покращаться на 2%. За даними МВФ, 2024 року ВВП України зросте до 3,2%, тобто стабільність в національній економіці в умовах тривалої повномасштабної війни буде зберігатися.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими