Британські військові нещодавно виявили у морі навколо Великої Британії шпигунські сенсори. Їх, імовірно, встановила Росія для стеження за атомними підводними човнами.
Про це повідомили аналітики видання The Times, посилаючись на кількамісячне спілкування з військовими та колишніми міністрами оборони.
Вони розповіли, що нещодавно британські військові виявили у морі датчики, які вважають російськими шпигунськими пристроями. Деякі з них зірвалися з кріплень, їх прибили хвилі на берег. Ще низку виявили за допомогою флоту. Журналісти вирішили не розкривати місця, де виявили пристрої, та деякі інші деталі з міркувань нацбезпеки.
Військові вважають, що датчики встановили росіяни з метою збору інформації про британські атомні підводні човни. Один із них постійно перебуває у морі у рамках заходів стримування.
У статті також пояснили, яку загрозу Росія може становити для країн НАТО своїми підводними спроможностями — Москва має виняткові засоби для підводної війни та шпигунства, з яких деякі можуть і перевершувати спроможності Британії й інших країн НАТО.
"Не має бути сумнівів — в Атлантиці вже війна. Ми бачимо безпрецедентні обсяги російської діяльності", — прокоментував ситуацію журналістам один зі співрозмовників серед британських військових високого рангу.
Також декілька співрозмовників сказали про наявність доволі переконливих розвідувальних даних про те, що до лютого 2022 року яхти російських олігархів могли брати участь у шпигунській діяльності Росії у водах довкола Великої Британії. Зокрема, на деяких з них були всі технічні засоби для того, щоби встановити або витягнути підводне шпигунське обладнання.
За словами одного з колишніх британських міністрів, військові не були "сліпими" до цих загроз, і, наприклад, 2018 року, коли яхта російського олігарха раптом стала на якір поруч з британським військовим судном HMS Albion на Кіпрі, там запідозрили спробу шпигунства та швидко пішли з порту.
У статті зазначили, що для Британії зоною потенційної загрози від російських диверсій є вітрові електростанції у морі, що зараз забезпечують п’яту частину електропостачання — електроенергія надходить на суходіл підводними кабелями.
Так само є ризики для підводних нафтових і газових трубопроводів, зокрема, тих, що забезпечують постачання енергоресурсів з Норвегії — проти них можуть влаштувати диверсію на зразок тієї, що проти "Північних потоків".
Військові найбільше стурбовані тим, що росіяни можуть з’ясувати місця пролягання та пошкодити кабелі, які застосовуються для військових комунікацій.
Нагадаємо, що, на думку міністра закордонних справ Литви Кястутіса Будріса, ризик російського вторгнення в Балтію є доволі високим. Він нагадав, що Російська Федерація завжди була загрозою для цього регіону.