Для України 2024-й став роком стійкості та незламності. Попри війну наша країна поступово відновлюється та продовжує розвиватися.
Про це заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні України 31 грудня.
"Сьогодні хочу особливо підкреслити десять головних напрямків, де маємо важливі результати", — заявив він.
На оборону цього року спрямували більша частина видатків державного бюджету. Завдяки інвестиціям держави та приватного сектору спроможності українського ОПК зросли у шість разів. В оборонній сфері працюють понад 800 державних і приватних компаній.
"Більше тисячі зразків зброї та техніки допущено до експлуатації. З них половина — українського виробництва. У сегменті дронів вітчизняна продукція складає понад 96%. Через проект "Армія дронів" закупили понад 1,2 мільйона безпілотників", — зазначив прем'єр.
До того ж у 2024 році запрацювала так звана "данська модель" завантаження українського ОПК. Тобто партнери допомагають нашій країні, закуповуючи зброю в українських підприємств.
Всі пріоритетні видатки у 2024 році профінансовані в повному обсязі. Від партнерів залучили 41,7 мільярда доларів міжнародної допомоги. Також запрацювала програма від ЄС Ukraine Facility.
Україна вперше у своїй історії пройшла шість переглядів у межах однієї програми з МВФ. Отримали за нею майже 10 мільярдів доларів.
"Здобули одну з найбільших фінансових перемог за весь час війни: ЄС та країни G7 надають Україні 50 мільярдів доларів, забезпечених російськими замороженими активами", — заявив Шмигаль.
Попри десятки російських атак на енергосистему, Україна вистояла та зберегла цілісність системи. До Фонду підтримки української енергетики залучили понад один мільярд євро внесків від партнерів. Також розширили можливості імпорту електроенергії з Європи з 1,7 до 2,1 ГВт. Це допомагає балансувати енергосистему.
У 2024 році впровадили пакет енергетичної підтримки для громадян та бізнесу. Йдеться про безвідсоткові кредити для фізичних осіб, кредити для ОСББ, ЖБК, для малого і середнього бізнесу, пільгові кредити для великих підприємців.
У 2024 році відновили 155 шкіл, 124 медичні заклади, реалізували 640 інфраструктурних проектів. У межах програми "єВідновлення" за цей рік понад 46 тисяч родин отримали 4,7 мільярда гривень за пошкоджене та зруйноване житло. Також видали житлових сертифікатів на 4,4 мільярда гривень ще для 2,8 тисячі родин.
На поточний опалювальний сезон зберегли незмінність тарифів на газ, тепло й електроенергію. Родинам, які цього потребують, допомогли житловими субсидіями. До того ж за ініціативи президента України Володимира Зеленського запустили пакет додаткової допомоги "Зимова підтримка".
Завдяки комплексній політиці "Школа офлайн" понад 100 тисяч дітей повернулися до очного навчання з дотриманням умов безпеки. У 2024 році виділили 7,5 мільярда гривень для будівництва укриттів. Закупили понад 500 шкільних автобусів українського виробництва.Також створили Службу освітньої безпеки в школах, яка діє в понад тисячі закладів освіти.
"Електронне посвідчення ветерана працює, і ним вже користується понад 350 тисяч людей. Маємо 1480 "єдиних вікон" у ЦНАПах для ветеранів та їхніх родин", — зазначив Шмигаль.
До того ж розширили програму безоплатного протезування. Граничні ціни на протези підвищеної функціональності збільшені, а процедура отримання такого протеза спрощена.
На початку 2024 року Зеленський започаткував політику "Зроблено в Україні", і вона вже згенерувала 0,6% зростання ВВП. Зокрема, продажі українських товарів збільшилися на 9,5% завдяки програмі "Національний кешбек".
Важливим інструментом підтримки бізнесу залишається програма "Доступних кредитів 5-7-9". У 2024 році підприємці отримали понад 24 тисячі кредитів на суму понад 90 мільярдів гривень. Також вже майже 15 тисяч родин отримали пільгову іпотеку за програмою "єОселя".
У 2024 році Україна продовжила "транспортний безвіз" із ЄС, Норвегією та Туреччиною. До того ж відкрили новий пункт пропуску на кордоні з Польщею.
У 2024 році розпочалися передвступні переговори про членство України в Євросоюзі. Стартував зовнішній скринінг українського законодавства на відповідність європейському праву. За першим переговорним кластером він уже завершений.
"З нашого боку створена дієва архітектура переговорного процесу та підготовлені проекти дорожніх карт, передбачених Переговорною рамкою. Готові оперативно виконати всю "домашню роботу", аби держави-члени ЄС могли ухвалити політичне рішення якнайшвидше", — наголосив прем'єр.
У 2024 році запустили сервіс "е-Підприємець", освітню екосистему "Мрія", бронювання в "Дії", шлюб-онлайн, uResidency тощо.
"Головний результат третього року повномасштабної війни — наша стійкість, наша адаптивність, оперативні відповіді на численні виклики", — наголосив Шмигаль.
Нагадаємо, на початку грудня Європейський банк реконструкції та розвитку схвалив інвестиції в Україну на понад 1,3 мільярда євро. Ініціатива передбачає створення восьми проектів.