Більшість людей вважають, що ожиріння спричинене недостатньою кількістю фізичної активності та занадто великою кількістю калорій у щоденному меню. Проте дослідники виявили, що насправді — це міф.
Про це пише The Washington Post, посилаючись на дані великого дослідження, яке опублікували цього тижня в журналі PNAS.
Протягом десятиліть загальноприйняте твердження, що люди у високорозвинених країнах, таких як США, ведуть відносно малорухливий спосіб життя та спалюють набагато менше калорій щодня, ніж мешканці менш індустріалізованих країн, що значно збільшує ризик ожиріння. Проте нове дослідження стверджує, що ні.
Професор еволюційної антропології та глобального здоров'я в Університеті Дьюка в Північній Кароліні та старший автор нового дослідження Герман Понцер вважає, що бездіяльність не є основною причиною ожиріння в США та інших країнах.
"У сфері охорони здоров’я досі точаться жваві дебати щодо ролі харчування та фізичної активності у розвитку ожиріння. Деякі експерти вважають, що ми занадто мало займаємося фізичними вправами, інші — що ми їмо забагато, а ще більше — що ці два фактори сприяють майже однаковій мірі", — зауважив Понцер.
Водночас, за його словами, дієта та фізична активність є важливими для схуднення.
Для нового дослідження група вчених зібрала наявні дані з лабораторій по всьому світу, які використовують "подвійно мічену воду в дослідженнях метаболізму". Вона містить ізотопи, які, коли виділяються з сечею або іншими рідинами, дозволяють дослідникам точно визначити витрати енергії, швидкість метаболізму та відсоток жиру в організмі людини. Це "золотий стандарт" у таких дослідженнях.
Вчені отримали дані про 4213 чоловіків і жінок з 34 країн або культурних груп, що охоплюють увесь соціально-економічний діапазон — від племен в Африці до керівників у Норвегії. Вони розрахували загальні щоденні витрати енергії для кожного, а також їхні базальні витрати енергії, тобто кількість калорій, які наш організм спалює під час основних біологічних операцій, та витрати енергії на фізичну активність, тобто скільки калорій ми витрачаємо під час руху.
Після коригування розміру тіла, вони почали порівнювати різні групи. Загалом, загальні щоденні витрати енергії 4213 осіб були досить схожими, незалежно від того, де вони жили чи як проводили своє життя. Хоча мисливці-збирачі та інші подібні групи рухалися набагато більше протягом дня, ніж типовий американець, їх загальне щоденне спалювання калорій було майже однаковим.
"Підсумок полягає в тому, що економічний розвиток не впливає на витрати на фізичну активність, скориговані за розміром. У такому разі фундаментальна проблема полягає не в тому, що ми рухаємося занадто мало, а це означає, що більше фізичних вправ навряд чи суттєво зменшить ожиріння", — заявив дослідник.
Однак ці результати не означають, що фізичні вправи не є важливими.
"Ми знаємо, що фізичні вправи необхідні для здоров’я. Це дослідження цього не змінює", — заявив Понцер.
Нагадаємо, схуднення — тривалий та складний процес, який часто вимагає великих зусиль та терпіння. Важливо не лише дотримуватися правильного харчування, а й пам'ятати про правила, які допоможуть позбутися зайвої ваги. Ендокринолог-дієтолог Марія Жигаліна-Гриценюк розповіла про поширені помилки, які заважають схуднути.