У Міністерстві освіти й науки України планують використовувати штучний інтелект під час експертизи шкільних підручників.
Як повідомляє "Українська правда", посилаючись на відповідь Міносвіти, експертизу здійснюватимуть незалежні експерти, а ШІ стане помічником у їхній роботі.
У міністерстві зауважили, що потреба оновлення зумовлена кількома факторами. Через дуже короткі терміни автори та експерти не мають достатньо часу для ретельної роботи. Так, на розробку експертизи, апробацію, конкурсний відбір і друк відведено один рік. В умовах повномасштабної війни друк підручників ускладнений через пошкодження обладнання поліграфічних підприємств, нестабільне електропостачання, а також через брак фахівців.
"Як наслідок, частина підручників потрапляє в школи із запізненням. Така ситуація призводить до зниження їхньої якості та серйозних помилок у змісті й оформлені навчальних матеріалів", — зазначили у Міносвіти.
Також у міністерстві додали, що оновлення нормативно-правової бази та увідповіднення необхідних термінів для кожного етапу створення підручників, з урахуванням усіх викликів, є важливим елементом у процесі покращення якості підручників. Наразі в МОН розглядають використання штучного інтелекту як допоміжного інструмента у роботі експертів.
Експертизу навчальної літератури будуть проводити для встановлення якості її змістового наповнення з подальшим використанням у навчальних закладах, де здобувають повну загальну середню освіту, а також у закладах дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти тощо.
Своєю чергою, ШІ може оцінювати підручник за тими ж критеріями, що й експерти, а також генерувати свої висновки та рекомендації. Так, експерти матимуть змогу користуватись результатами роботи штучного інтелекту, враховувати/не враховувати їх для підготовки власних висновків.
У Міносвіти наголосили, що саме висновки експертів розглядатимуться на засіданні предметної експертної комісії та слугуватимуть підставою для ухвалення рішення про надання грифа підручнику. Тобто підсумковий висновок будуть надавати експерти.
Нагадаємо, раніше в Міносвіти повідомляли, що в Україні збільшують зарплати вчителям. І це не має впливати на доплати. Зокрема, це стосується надбавки за роботу в несприятливих умовах.