Денис Бігус. Скріншот із відео

Скандал навколо проекту Bihus.Info: журналісти з’ясували, хто та скільки стежив за ними

За командою журналістів-розслідувачів Bihus.Info під час їхнього корпоративу стежили щонайменше 30 осіб. Невідомі встановили камери спостереження у всіх готельних номерах, де перебували журналісти.

Про це повідомили в Bihus.Info.

Журналісти поспілкувалися з персоналом етнографічного комплексу "Українське село", розташованого під Києвом. Саме там команда Bihus.Info святкувала новорічну вечірку. Тоді до них до комплексу заїхали інші люди, які й могли займатися прослуховуванням і зйомкою журналістів.

Тоді приблизно 30 людей, які нібито зібралися на корпоратив, замовкали щоразу, коли до ресторану заходили його працівники. За припущенням журналістів, ці люди прибули для того, щоби встановити камери відеоспостереження.

За даними медійників, камери встановили в усіх приміщеннях, які забронювала команда Bihus.Info, крім конференц-залу. Зокрема, стеження велося і в спальнях, де перебували жінки.

Працівники етнокомплексу розповіли, що бачили у кімнатах пристрої, схожі на пожежну сигналізацію, проте, коли вдруге заходили до спалень, девайсів, схожих на невеликі коробки, вже не було. Наступного дня більшість людей, які встановлювали камери, виїхали, але на території комплексу залишилася невелика "оперативна група", яка коригувала зовнішні камери й обходила територію етнокомплексу.

Раніше журналіст Денис Бігус повідомляв, що тривалий період за членами команди стежать, оскільки розмови співрозмовників проекту змонтували з епізодів, між якими місяці часу.

Скандал навколо Bihus.Info: що відомо

У вівторок, 16 січня, в мережу злили відео, де працівники проекту розслідувань Bihus.Info, ймовірно, вживають наркотики. На ці кадри відреагував його керівник Денис Бігус. Він записав відеозвернення з поясненнями, заявив про звільнення тих, хто засвітися на відео, та запевнив, що всі, хто співпрацює з Bihus.Info, складуть тести на вживання наркотиків.

До цього на ресурсі "Народна правда" з'явилося відео зі супроводжувальною анотацією "зворотна сторона Bihus.Info: нюхнули "фєну", закинулись MDMА, курнули трави та погнали робити розслідування". У ньому є фрагменти прослуховуваних телефонних розмов працівників проекту та кадри, зняті прихованою камерою на новорічному "корпоративі" у заміському комплексі біля Києва.

На ситуацію під час вечірнього відеозвернення 17 січня відреагував і президент України Володимир Зеленський.

"Окремо — щодо ситуації з нашими журналістами. Зокрема, фактом стеження за журналістами. Служба безпеки України розпочала розслідування та з’ясує всі обставини. Будь-який тиск на журналістів неприпустимий", — наголосив він.

Раніше Служба безпеки України розпочала розслідування обставини незаконного прослуховування та відеозйомки представників проекту Bihus.Info. За цим фактом відкрите кримінальне провадження за відповідною статтею Кримінального кодексу України.

"Прозора та безперешкодна робота незалежних і фахових ЗМІ є важливою умовою розвитку України як демократичної держави. Подібним фактам стеження варто дати правову оцінку, незалежно від того, були чи ні в матеріалах прихованої зйомки оприлюднені факти можливого порушення закону, які стосуються обігу наркотичних речовин", — йдеться в повідомленні.

До цього стало відомо, що Комітет Верховної Ради з питань свободи слова готував запит до Служби безпеки України задля пошуку причетних до стеження за журналістами Bihus.Info. Про це заявив голова цього комітету, народний депутат від партії "Голос" Ярослав Юрчишин.

"Це точно перешкоджання, це точно тиск, це точно незаконні дії. Але хто їх вчиняв — за це мають відповідати правоохоронні органи. Інакше підозри, які вже лунають з усіх боків, що це і були правоохоронні органи в інтересах когось із представників влади, фактично підтвердяться. Мовчанка Служби безпеки України, без дозволу яких не могли би здійснюватися такі записи, Національної поліції, Офісу генерального прокурора, швидше грає проти них", — зазначав він.

Окрім того, Юрчишин наголосив, що варто відділяти факти ймовірного вживання наркотиків від факту шпигування за журналістами.

"Це однозначно виноситься за рамки. Ні посвідчення журналіста, ні посвідчення депутата, ні посвідчення прокурора, ні статус судді не дозволяє переступати закон. Але доведення переступання закону теж має бути в рамках закону", — зауважив депутат.

Нагадаємо, керівник проекту Денис Бігус уточняв, що працівники, про яких ідеться у викривальному ролику, не є журналістами, а операторами.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Політика, 19.01.2024 16:51