Працівники Державного бюро розслідувань повідомили про підозру командиру одного зі взводів понтонно-мостового батальйону 211-ї понтонно-мостової бригади, який знущався з солдатів.
Про це повідомила прес-служба ДБР. За даними слідства, у ході розслідування встановлено численні факти застосування старшим лейтенантом нестатутних заходів впливу щодо своїх підлеглих.
Так, у лютому цього року на Дніпропетровщині він побив солдата через те, що той перебував у стані алкогольного сп’яніння. Офіцер завдав солдату удару ногою в обличчя. Після цього він наказав своїм підлеглим завести п’яного солдата в приміщення та роздягнути його, аби принизити. Після цього офіцер продовжив бити підлеглого.
Вже через місяць, перебуваючи в Авдіївці Донецької області, старший лейтенант знову побив цього ж самого солдата та наказав військовослужбовцям підняли побитого із землі, приставити до дерев'яної конструкції у вигляді хреста та прив'язати за руки до неї. У такому положенні боєць перебував близько чотирьох годин.
"Зафіксовано й інший випадок побиття солдата. Це відбулось також в лютому 2024 року на Дніпропетровщині. У офіцера виникла суперечка з одним із підлеглих через оприлюднення у мережі Інтернет відеозапису, на якому інший солдат цієї бригади розповідав про неналежні умови їхнього проживання. Після цього старший лейтенант умисно завдавав ударів в обличчя", — йдеться у повідомленні.
Також у травні 2024 року на Харківщині офіцер побив ще одного свого підлеглого. Причиною стало невдоволення формою звернення до нього на "ти".
"Слідство продовжує встановлювати інші факти насильства над солдатами у бригаді. Старший лейтенант підозрюється у застосуванні військовою службовою особою насильства щодо підлеглого, вчиненому в умовах воєнного стану та самовільному залишенні частини (ч. 5 ст. 426-1, ст. 407 КК України)", — додали у ДБР.
Наразі офіцер переховується від слідства, після затримання слідчі будуть просити суд відправити його під варту.
Про випадки зі знущанням з військових у 211-й бригаді дізналися під час службових перевірок, які тривали з весни цього року. Втім, замість того, щоб справедливо покарати винних, майже всіх залучених до внутрішніх розслідувань, включно з постраждалими й офіцерами, які служили в пункті постійної дислокації, що розташовано у Тернопільській області, командування бригади перевело в піхотні частини.
Так, один із військових на умовах анонімності розповів виданню "Українська правда", що підрозділ створювали військові, більшість із яких раніше разом служили в батальйоні "Тиса" 128-ї гірсько-штурмової бригади. Її командир — полковник Олег Побережнюк, а його дружина станом на 2023 рік працювала в Кам'янець-Подільському територіальному центрі комплектування.
За його словами, у бригаді є чоловіки й дружини, батьки й сини, куми, далекі родичі, коханки, друзі, однокласники, сусіди й всі інші, кого можливо притягнути зі свого оточення. Зокрема, у ході службової перевірки стосовно складання адміністративних протоколів щодо бійців з'ясувалося, що в другому батальйоні не складали протоколи на деяких військових, які перебували в стані алкогольного сп'яніння. Цей факт був безпосередньо підтверджений медичними оглядами.
Також він додав, що встановив багато порушень, серед яких побиття військових, якщо вони вживали спиртне, але не платили гроші. В основному знущаннями з бійців займався син начальника штабу Валерій Пастух і похресник комбрига Побережнюка Владислав Пастух, який був командиром одного зі взводів у першому батальйоні.
Видання зауважило, що кримінальне провадження через знущання з військових не було відкрите. Натомість прокуратура розслідувала справу про нескладання адмінпротоколів щодо військовослужбовців.
Гусятинський районний суд Тернопільської області 10 вересня цього року визнав Пастуха-старшого винним у недбалому ставленні до служби під час воєнного стану. Обвинувачений заплатив максимальний штраф у розмірі 34 тисяч гривень. Також на етапі досудового розслідування він відшкодував державі збитки в розмірі майже 140 тисяч гривень.
Нагадаємо, що 16 грудня Тернопільська спецпрокуратура у сфері оборони відкрила кримінальне провадження за фактом застосування нестатутних заходів впливу до підлеглих (ч. 5 ст. 426-1 ККУ) командуванням 211-ї понтонно-мостової бригади. Розслідування було доручено Державному бюро розслідувань. У правоохоронному відомстві наголосили, що до цього не надходило жодних матеріалів щодо цієї ситуації ні від офіційних осіб, ні від бійців бригади. У ДБР закликали військовослужбовців одразу звертатись до Бюро з офіційними скаргами у разі наявності в їх військових формуваннях подібних випадків.
19 грудня командира 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки Збройних сил України Олега Побережнюка відправили під варту. Водночас йому дали право внести заставу. Вже наступного дня Побережнюк вийшов з-під варти під заставу у 908 400 гривень.