Фото: МОЗ

Спека повернулася: як уникнути теплового удару та як він проявляється

До України повернулася аномальна спека. Під час таких днів уважно потрібно ставитися до власного здоров’я, адже є можливість отримати тепловий удар. Особливо це стосується дітей, підлітків та людей похилого віку.

Тепловий удар: офіційне визначення

За даними Міністерства охорони здоров'я, тепловий удар — це найтяжчий прояв теплового ураження та результат порушення терморегуляції. Це стан, який загрожує життю і характеризується підвищенням температури тіла вище 40°C, що супроводжується порушенням функцій центральної нервової системи та виникає у зв’язку з надмірним перебуванням у середовищі з високою температурою повітря. Порушення ЦНС можуть проявлятися як збудження, дезорієнтація, делірій (марення) або кома.

Симптоми теплового удару

Якщо людина піддалася впливу екстремальних температур, то такі симптоми можуть свідчити про те, що вона отримала тепловий удар: 

  • сплутаність свідомості, дезорієнтація;
  • нудота і блювання;
  • сильний головний біль;
  • прискорене серцебиття;
  • утруднене дихання;
  • почервоніння шкіри, суха і гаряча на дотик шкіра;
  • короткочасна втрата свідомості;
  • підвищення температури тіла;
  • втома.

що робити при теловому ударі

Фото: uozhp.org.ua

Як уникнути теплового удару

  1. Уникайте надмірної спеки. Найспекотніші години (з 10 до 16 години) проводьте у тіні або в приміщені, уникайте прямих сонячних променів.
  2. Охолоджуйте приміщення. Щоби зберегти електроенергію, не використовуйте кондиціонери. Відкривайте на ніч вікна, а вдень — навпаки закривайте. Можна повісити на вікна світловідбивну плівку.
  3. Охолоджуйте тіло. Якомога частіше приймайте прохолодний душ або обтирайтеся прохолодною водою
  4. Пийте багато рідини. Регулярно пийте воду або інші напої без цукру та кофеїну, навіть якщо не відчуваєте спраги.
  5. Носіть легкий одяг. Обирайте світлий, просторий одяг з натуральних тканин.
  6. Уникайте фізичних навантажень в спеку. Обмежте фізичну активність в найбільш спекотні години дня.
  7. Приділяйте увагу ознакам теплового стресу. Слідкуйте за своїм самопочуттям та самопочуттям близьких. Якщо знаєте самотніх людей, не забудьте спитати про їхнє здоров’я.
  8. Не залишайте дітей і тварин у закритих автомобілях навіть з увімкненим кондиціонером. Це може бути небезпечним для їхнього життя.

як уникнути теплового удару

Фото: vsn.ua

Що робити, якщо отримали тепловий удар

Якщо ви підозрюєте тепловий удар у себе чи близьких, зателефонуйте за номером 103 — диспетчер "швидкої допомоги" допоможе сконтактувати з лікарем та за потреби надішле бригаду екстреної медичної допомоги. 

Після цього перейдіть або перенесіть постраждалого у затінене прохолодне місце. Охолоджуйте постраждалого. Використовуйте прохолодні вологі рушники, льодяні пакети (прикладати на шию, пахвові западини, пах), щоб знизити температуру тіла. Якщо постраждалий у свідомості, давайте йому пити воду, але невеликими порціями.

У разі блювання, покладіть людину на бік. Стежте за станом постраждалого: диханням, пульсом і свідомістю до прибуття медичної допомоги.

Тепловий удар є небезпечним станом, який може призвести до серйозних наслідків, тому важливо вміти розпізнавати його симптоми та знати, як надати першу допомогу.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Суспільство, 14.08.2024 18:00