Фото: "Мілітарний"

Стеження за Bihus.Info: в СБУ відреагували на розслідування журналістів

Служба безпеки України відреагувала на розслідування проекту Bihus.Info, у якому журналісти звинуватили спецслужби у стеженні. У СБУ наголосили, що керівництво прийняло кадрові рішення щодо Департаменту захисту національної державності.

На своєму сайті СБУ розмістила коментар, у якому наголосила, що наразі проводяться відповідні процесуальні дії.

"За наявною у СБУ оперативною інформацією, серед клієнтів дилерів, через яких наркотичні речовини постачалися іншим громадянам, виявилися також, на жаль, окремі співробітники Bihus.Info. Зокрема, одна з операторів, яка фігурувала у кримінальному провадженні щодо незаконного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів", — йдеться у повідомленні.

Спецслужба відкрила справу за ст. 359 Кримінального кодексу України. У СБУ наголосили, що "жодні дії окремих людей не можуть кидати тінь на будь-яку з редакцій та ЗМІ загалом", а усі співробітники спецслужби "повинні діяти виключно на забезпечення захисту національних інтересів держави".

"Керівництвом СБУ також прийнято відповідні кадрові рішення щодо Департаменту захисту національної державності та оптимізовано напрями його роботи", — додали у СБУ.

Скандал навколо Bihus.Info: що відомо

У вівторок, 16 січня, в мережу злили відео, де працівники проекту розслідувань Bihus.Info, ймовірно, вживають наркотики. На ці кадри відреагував його керівник Денис Бігус. Він записав відеозвернення з поясненнями, заявив про звільнення тих, хто засвітися на відео, та запевнив, що всі, хто співпрацює з Bihus.Info, складуть тести на вживання наркотиків.

До цього на ресурсі "Народна правда" з'явилося відео зі супроводжувальною анотацією "зворотна сторона Bihus.Info: нюхнули "фєну", закинулись MDMА, курнули трави та погнали робити розслідування". У ньому є фрагменти прослуховуваних телефонних розмов працівників проекту та кадри, зняті прихованою камерою на новорічному "корпоративі" у заміському комплексі біля Києва.

На ситуацію під час вечірнього відеозвернення 17 січня відреагував і президент України Володимир Зеленський.

"Окремо — щодо ситуації з нашими журналістами. Зокрема, фактом стеження за журналістами. Служба безпеки України розпочала розслідування та з’ясує всі обставини. Будь-який тиск на журналістів неприпустимий", — наголосив він.

Раніше Служба безпеки України розпочала розслідування обставини незаконного прослуховування та відеозйомки представників проекту Bihus.Info. За цим фактом відкрите кримінальне провадження за відповідною статтею Кримінального кодексу України.

"Прозора та безперешкодна робота незалежних і фахових ЗМІ є важливою умовою розвитку України як демократичної держави. Подібним фактам стеження варто дати правову оцінку, незалежно від того, були чи ні в матеріалах прихованої зйомки оприлюднені факти можливого порушення закону, які стосуються обігу наркотичних речовин", — йдеться в повідомленні.

До цього стало відомо, що Комітет Верховної Ради з питань свободи слова готував запит до Служби безпеки України задля пошуку причетних до стеження за журналістами Bihus.Info. Про це заявив голова цього комітету, народний депутат від партії "Голос" Ярослав Юрчишин.

"Це точно перешкоджання, це точно тиск, це точно незаконні дії. Але хто їх вчиняв — за це мають відповідати правоохоронні органи. Інакше підозри, які вже лунають з усіх боків, що це і були правоохоронні органи в інтересах когось із представників влади, фактично підтвердяться. Мовчанка Служби безпеки України, без дозволу яких не могли би здійснюватися такі записи, Національної поліції, Офісу генерального прокурора, швидше грає проти них", — зазначав він.

Окрім того, Юрчишин наголосив, що варто відділяти факти ймовірного вживання наркотиків від факту шпигування за журналістами.

"Це однозначно виноситься за рамки. Ні посвідчення журналіста, ні посвідчення депутата, ні посвідчення прокурора, ні статус судді не дозволяє переступати закон. Але доведення переступання закону теж має бути в рамках закону", — зауважив депутат.

Нагадаємо, 5 лютого команда Bihus.Info заявила, що за нею стежила Служба безпеки України (СБУ). Камери спостереження встановили у всіх готельних номерах, де перебували журналісти 27 грудня 2023 року. За даними розслідування, у комплексі операція СБУ тривала шість діб.

Підписуйтеся на нас в Telegram телеграм, щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими

Події, 05.02.2024 22:24