Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп планує використати угоду щодо корисних копалин з Україною як інструмент тиску на Росію. Зокрема, у контексті мирних переговорів.
Про це заявив міністр фінансів США Скотт Бессент під час виступу на Глобальній конференції Інституту Мілкена в Лос-Анджелесі.
Посадовець наголосив, що ідея щодо угоди про корисні копалини належить американському президенту, а також зазначив, що Трамп впевнений, що така угода "дасть кілька результатів". Так, одним із результатів Бессент назвав "додаткові важелі впливу" на керівництво держави-агресора.
"По-перше, це створить додаткові важелі для нього у переговорах з російським керівництвом, коли настане відповідний момент", — зазначив він.
Окрім цього, за його словами, ідея полягала в тому, щоб підписати угоду, яка покаже, що "між США та українським народом немає жодної розбіжності".
"Це мало стати символом для українців, що США залишаються поруч. Це також мало стати сигналом для втомленої американської публіки, яка скептично ставиться до нових фінансових зобов’язань, що з Україною можливо мати спільне процвітання. І в певному сенсі це було б мовчазною гарантією безпеки завдяки економічному партнерству", — наголосив Бессент.
У ніч на четвер, 1 травня, міністерка економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів Сполучених Штатів Америки Скотт Бессент підписали угоду щодо мінералів. Укладання історичної угоди відбулося у Вашингтоні.
Основні положення угоди про надра:
"США роблять внесок у Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою – наприклад, системами ППО для України. Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну – у нові проекти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково", — зазначала Свириденко.
Нагадаємо, напередодні Кабінет міністрів оприлюднив текст угоди про створення Інвестиційного фонду відбудови, підписаної Україною та Сполученими Штатами Америки.