1 234 день війни
Особовий склад
1 031 620
Танки
11 013
Артилерія
30 163
Літаки
421
Кораблі/катери
28
Засоби ППО
1 193
Крилаті ракети
3 459
Гелікоптери
340
БпЛА
45 003
Курс НБУ
Міжбанк
$
41,5
41,3
46,45
46,5
 У ДБР звернулися до військових, які пішли у СЗЧ: що потрібно знати
Фото: Міноборони

У ДБР звернулися до військових, які пішли у СЗЧ: що потрібно знати

Президент України Володимир Зеленський 8 травня цього року підписав закон, яким було продовжено до 30 серпня 2025 року дію спрощеного механізму повернення військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину.

Як повідомляє прес-служба правоохоронного органу, такий механізм дає шанс тим, хто вчинив СЗЧ вперше, повернутися до військової частини та продовжити службу в спрощеному порядку із поновленням грошового, продовольчого, речового та іншого забезпечення. 

Так, військовослужбовці, які вперше вчинили СЗЧ, можуть бути звільнені від кримінальної відповідальності судом. Окрім цього, новий порядок також поширюється на тих, хто залишив частину у період з 29 листопада 2024 року до дня набрання чинності законом.

Алгоритм повернення після СЗЧ або дезертирства

Якщо самовільне залишення військової частини вчинене після 10.05.2025 та тривало до трьох діб:

  • кримінальне провадження не порушують, проте передбачено притягнення військовослужбовця до адміністративної відповідальності за ст.172-11 КУпАП;
  • військовослужбовець повертається до своєї військової частини або у разі неможливості, передбачено повернення через БРЕЗ;
  • відновлюється грошове, продовольче, речове та інше забезпечення.

Втім, якщо самовільне залишення тривало понад 3 доби, вчинене до набрання чинності цим законом, військовослужбовець висловив готовність продовжити військову службу та добровільно прибув до 30.08.2025:

  • правоохоронці порушують кримінальне провадження або наявне раніше порушене кримінальне провадження;
  • військовослужбовець добровільно прибуває не пізніше 30 серпня 2025 року до відповідних військових частин (місць проходження військової служби), визначених центральними органами виконавчої влади, і висловлює готовність продовжити військову службу, командир (начальник) військової частини не пізніше 72 годин з дня їх прибуття до військової частини чи місця проходження служби продовжує відповідно військову службу, дію контракту, поновлює виплату грошового і здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення. З моменту продовження військової служби таким військовослужбовцям поновлюються пільги та соціальні гарантії, встановлені законодавством України.

У тому випадку, якщо самовільне залишення частини вчинене повторно або військовий не бажає повертатися:

  • правоохоронці порушують кримінальне провадження та проводять досудове розслідування;
  • військовослужбовця оголошують у розшук та затримують;
  • суд обирає запобіжний захід;
  • до суду скеровується обвинувальний акт;
  • судом виноситься вирок, передбачене покарання — від п'яти до 10 років позбавлення волі.
СЧЗ

"Кожен військовослужбовець, який залишив військову частину або місце несення служби, має шанс виправити ситуацію та повернутися до служби. Не зволікайте — закон діє лише до 30 серпня 2025 року", — наголосили у ДБР.

Нагадаємо, торік у листопаді на офіційній сторінці 47-ї окремої механізованої бригади повідомили, що до них надійшло майже 100 заявок від бійців, які самовільно залишили військову частину. Вони добровільно хочуть повернутися на військову службу.

Ми у соцмережах
TrueUA - Telegram TrueUA - Facebook TrueUA - X
Завантажити ще
Реклама