Російського президента Володимира Путіна навряд чи вдасться арештувати за злочини в Україні, поки він залишається на посаді очільника держави.
Таку заяву зробила представниця Держдепу США з глобального кримінального правосуддя Бет ван Скаак в інтервʼю "Бабель".
"Національні суди не можуть подолати імунітету глави держави, також глави уряду та міністра оборони. Але навряд чи хтось буде заарештовувати Путіна, поки він глава держави. Якщо він опиниться під вартою іноземного суду, МКС чи української спеціальної палати, то, скоріш за все, це станеться тому, що він більше не буде головою держави. Тож це не причина відмовлятися від інтернаціоналізованої моделі", — заявила вона.
Ван Скаак додала, що "це не означає, що Україна не може розпочати розслідування, підготувати обвинувальні акти проти нього та інших осіб у ланцюгу командування".
"Тим більше проти посадовців Міністерства оборони, які планували та здійснювали агресивну війну, але не мають імунітету", — пояснила представниця Держдепу США.
Відповідаючи на питання про те, чи вартий зусиль трибунал, який не може подолати імунітету президента, Ван Скаак сказала ствердно:
"Безумовно вартий. У Росії є багато інших високопосадовців, які несуть відповідальність за війну в Україні. Вони обіймають вищі керівні посади, приймають рішення і керують діями, які і є російською агресією. Ці люди мають відповісти за злочин агресії, за будь-які воєнні злочини та звірства. Тому Спеціальна палата для розгляду звинувачень все одно має сенс".
Міжнародний кримінальний суд Гааги 17 березня 2023 року видав міжнародний ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна. Його, як і уповноважену з прав дитини Марію Львову-Бєлову, підозрюють у незаконній депортації українських дітей.
Тоді генеральний прокурор України Андрій Костін наголосив, що цей ордер означає, що Путін повинен бути заарештований за межами Росії в тих країнах, які ратифікували Римський статут, після чого диктатора повинні передати суду.
27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) офіційно визнала ордер на арешт Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом.
На початку серпня голова МКС Пьотр Гофманський повідомив, що прокурор Міжнародного кримінального суду може видати нові ордери на арешт Путіна та вищого керівництва Кремля за воєнні злочини ПВК "Вагнера".
Нагадаємо, 2 серпня стало відомо, що Володимир Путін прибуде із візитом до Туреччини. Про це вже домовилися під час телефонної розмови російський диктатор та президент Туреччини Реджеп Ердоган. Зазначимо, Путіна в Туреччині не заарештують, оскільки Анкара не ратифікувала Римський статут, і рішення МКС на території країни не мають юридичної сили.
Підписуйтеся на нас в Telegram , щоб дізнаватися важливі та цікаві новини першими